24.04.2019 15:55 113 PM

Strajk nauczycieli wciąż trwa, rodzice coraz mniej zadowoleni

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał komunikat, że strajk wciąż trwa, a decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych. W niektórych szkołach klasyfikacja już się odbyła, m.in. w PZS w Redzie, gdzie jeszcze tydzień temu istniało zagrożenie, że nie odbędą się matury. Zmęczeni trwającym 17 dni protestem są już niektórzy rodzice.

„Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. ZNP wyraża podziw dla tych strajkujących, którzy protestują trzeci tydzień! Jesteśmy razem” – to fragment wydanego w środę przez ZNP oficjalnego komunikatu. Jak widać, związek nie zrezygnował ze strajku. Podjęto jednak decyzję, że o klasyfikacjach uczniów mają decydować poszczególne rady pedagogiczne.

Dzisiaj w szkole odbyła się rada pedagogiczna, zebrało się kworum, klasyfikacja klas maturalnych odbyła się bez przeszkód. To oznacza, że nasi uczniowie otrzymają świadectwa ukończenia szkoły w piątek 26 kwietnia, a następnie 6 maja przystąpią do egzaminu maturalnego – wyjaśnia Dorota Nowicka-Klimowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

Jak zapowiada dyrektorka, matura nie jest zagrożona. Komisje nadzorujące są już skompletowane, a egzamin ma przebiegać bez utrudnień.

Głos w sprawie coraz częściej zabierają rodzice, których cierpliwość powoli się kończy, niektórzy z nich musieli wziąć wolne z pracy, żeby zostać w domu z dziećmi.

Nauczycielom, jak każdemu, należy się godna płaca, ale uważam, że forma tego strajku i granie dobrem dzieci, między innymi moich synów, nie przystoi godności bycia nauczycielem. Sam byłem nauczycielem i nie zdecydowałbym się na tę formę strajku. Żona musiała wziąć urlop, zamiast jechać na wakacje z dziećmi, kiedy miała mieć formalnie wolne. Ja akurat pracuję w domu i nie mogę pracować, nie mogę zarabiać, odprowadzać podatków, a przecież z tych podatków nauczyciele dostają pensje i koło się zamyka – mówi Łukasz, rodzić uczniów pierwszej i trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Na kolejne decyzje ZNP będzie trzeba poczekać do czwartku (25 kwietnia). Wówczas ponownie zbierze się prezydium.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24