24.04.2019 14:01 1 mike

Płatności ze rowery MEVO odblokowane, ale tylko czasowo

Fot. Marek Trybański/TTM

Po niespodziewanym zablokowaniu na początku kwietnia br. możliwości udzielania płatności za korzystanie z rowerów MEVO, operator systemu zadecydował o przywróceniu tej funkcjonalności. Niestety, jest to rozwiązanie tymczasowe. Po osiągnięciu liczby 20 tysięcy wpłat system ponownie zostanie zablokowany. I na razie nie wiadomo, kiedy każdy chętny będzie mógł z niego skorzystać – być może dopiero po udostępnieniu pełnej puli 4080 jednośladów.

W najbliższy piątek (26 kwietnia) upłynie dokładnie miesiąc od czasu oficjalnej inauguracji systemu Roweru Metropolitalnego MEVO. Uroczyste wydarzenie relacjonowaliśmy w tym artykule. Pod koniec marca entuzjazmu nie brakowało zarówno pomorskim samorządowcom, jak i operatorom systemu. Bo mimo początkowego falstartu, zanosiło się na prawdziwy początek rewolucji komunikacyjnej na Pomorzu.

Fot. Marek Trybański/TTM

Wiele jednak wskazuje na to, że na rewolucyjne zmiany w przyzwyczajeniach komunikacyjnych mieszkańców Pomorza trzeba będzie jeszcze poczekać. I wcale nie chodzi o brak zainteresowania rowerem miejskim ze strony użytkowników. Wprost przeciwnie – można powiedzieć, że MEVO padło ofiarą… ogromnej popularności potencjalnych cyklistów. Mimo krytycznych głosów wskazujących na niedociągnięcia techniczne, tysiące mieszkańców Trójmiasta, Redy, Rumi czy Pucka postanowiło zarejestrować się w systemie. Niestety, nie każdemu ta sztuka się udała.

Już 28 marca operator roweru MEVO podawał, że zarejestrowało się 34 tysiące użytkowników. W drugiej połowie kwietnia ta liczba była już ponad dwukrotnie większa i przekroczyła 70 tysięcy. To, co w normalnych realiach biznesowych powinno cieszyć, a więc ogromne zainteresowanie ofertą, stało się przyczyną problemów technicznych. Już od 5 kwietnia, a więc zaledwie po 11 dniach od oficjalnej inauguracji, zablokowano możliwość aktywowania nowych kont i zasilania tych, które były już aktywne.

Możliwość płatności w MEVO została czasowo wstrzymana 5 kwietnia ze względu na ogromną skalę wykorzystania systemu. Lawinowy przyrost użytkowników i wypożyczeń mógł skutkować niemożliwością zapewnienia oczekiwanej jakości usługi. Od tego czasu operator unormował sytuację z ładowaniem baterii, które są już wymieniane w oczekiwanym przez zamawiającego czasie, zwiększył wydajność serwisu, a w najbliższych dniach udostępni użytkownikom 150 kolejnych rowerów. Wzrosła dostępność gotowych do wypożyczenia rowerów na stacjach, co umożliwiło odblokowanie dokonywania płatności – czytamy w komunikacie, który w środę (24 kwietnia) przesłała firma Nexbike Polska, operator systemu MEVO.

Tymczasowo – od 24 kwietnia – można zasilić istniejące konta na kolejny miesiąc. Istnieje też możliwość wykupienia rocznego abonamentu. Niestety, po osiągnięciu 20 tysięcy wpłat system ponownie zostanie zablokowany.

Zapewni to dostępność rowerów dla użytkowników. Operator chce w ten sposób uniknąć powtórzenia sytuacji z początku miesiąca, gdy rekordowa liczba wypożyczeń każdego roweru ograniczyła ich dostępność – wyjaśniają przedstawiciele Nexbike Polska.

O skali zainteresowania świadczy fakt, że dotąd rowery MEVO były wypożyczane ponad 200 tysięcy razy. Każdy z jednośladów ma już za sobą średnio 160 przejazdów. To oczywiście powinno cieszyć, choć problemy z dostępnością rowerów przeczą idei, która przyświecała od początku założeniom całego systemu.

Decyzja o wstrzymaniu dokonywania płatności była bardzo trudna. To sprzeczne z naszą filozofią działania, by zachęcać kolejnych użytkowników do korzystania z rowerów na co dzień. Musieliśmy ją jednak podjąć, by dać szansę na korzystanie z MEVO tym, którzy za to zapłacili. Naszym priorytetem było jak najszybsze odblokowanie dokonywania płatności i pozyskanie nowych użytkowników – zaznacza Paweł Orłowski, prezes zarządu Nextbike Polska.

Kiedy system regulowania płatności i rejestrowania kont będzie funkcjonował poprawnie? Tego do końca nie wiadomo… Operator zapewnia, że stanie się tak w miarę udostępniania kolejnych partii rowerów. Nie można jednak wykluczyć, że pełna funkcjonalność systemu będzie przywrócona na stałe dopiero po dostarczeniu pełnej puli 4080 jednośladów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24