24.04.2019 11:59 1 mike

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w pomorskich lasach

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Małe ilości opadów atmosferycznych i ciepłe masy powietrza sprawiają, że rośnie zagrożenie pożarowe na terenach leśnych. Obecnie na Pomorzu ma ono najwyższy, trzeci stopień. Strażacy i leśnicy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie, zwłaszcza że w ciągu najbliższych dni nie należy się spodziewać większych opadów deszczu.

Cieplejsze dni i brak opadów atmosferycznych sprawiają, że spada wilgotność ściółki leśnej. W takich przypadkach nietrudno o pożar. Może go wywołać np. niedopałek papierosa czy rozbite szkło, które działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne.

Lasy Państwowe jako dobro publiczne udostępnione są dla społeczeństwa przez cały rok. Udostępnienie to wiąże się z szeregiem zagrożeń dla lasu, którym przeciwdziałać muszą Służby Leśne. Jednym z największych zagrożeń dla obszarów leśnych jest zagrożenie pożarami. Chociaż występuje ono cały rok, to nasilenie tego zjawiska przypada corocznie na miesiące II kwartału każdego roku. W tym też okresie odnotowujemy najwięcej pożarów pod względem ilościowym jak i powierzchniowym – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

W środę (24 kwietnia) najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego odnotowano niemal na obszarze połowy Polski, zwłaszcza na północy kraju – na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a także na Kujawach, Podlasiu i części Mazowsza. Na razie leśnicy nie wprowadzili zakazu wstępu do lasów, choć konieczne jest zachowanie wzmożonej ostrożności.

Źródło: Traxelektronik.pl

Niestety, strażacy często są wzywani do pożarów traw i terenów leśnych. W środę po południu wybuchł pożar lasu nieopodal drogi wojewódzkiej nr 218 w okolicach Piaśnicy. W akcji gaśniczej uczestniczyło kilka zastępów strażackich. Choć walka z ogniem trwała kilka godzin, udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. W późnych godzinach popołudniowych las palił się także w pobliżu drogi Kostkowo–Dąbrówka.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

vlcsnap-2019-04-24-06h59m36s030.png

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. TelewizjaTGR

Fot. TelewizjaTGR

Leśnicy apelują, by w razie zauważenia pożaru w lesie natychmiast powiadomić straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998. Numer alarmowy Nadleśnictwa Wejherowo to 58 672 98 26. Dyspozytor przyjmuje zgłoszenia codziennie do godziny 19:00. Kontakt do poszczególnych nadleśnictw jest dostępny pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24