28.04.2019 08:32 0 Kwt/mat. pras.

Wyższe odszkodowania z ZUS

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/com

Do końca marca 2020 roku obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Okazuje się, że za każdy procent trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaci 917 złotych, a nie jak dotąd 854 złote.

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje m.in. osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Uszczerbek na zdrowiu musi być jednak stały albo długotrwały. Stały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu, które nie rokuje szans na jakąkolwiek poprawę. Długotrwały zaś trwa przez ponad 6 miesięcy, ale jest możliwa poprawa stanu zdrowia.

O wypłacie jednorazowego odszkodowania decyduje orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ocenia on stopień uszczerbku na zdrowiu i jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Badanie odbywa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przyznawane jest w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota, która przysługuje za jeden procent uszczerbku, zmienia się raz w roku i jej stawka obowiązuje od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

Jeśli uzyskamy orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji, przysługuje nam kwota jednorazowego odszkodowania w wysokości 16 tysięcy 50 złotych. Do jednorazowego odszkodowania ma prawo również rodzina osoby, która uległa wypadkowi i wskutek tego zmarła. To odszkodowanie od 1 kwietnia wynosi 82 tysiące 531 złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24