20.04.2019 11:30 0 raz

Wejherowianie uczczą urodziny Moniuszki

fot. wejherowo.pl

Wejherowskie Centrum Kultury włączy się w obchody rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Tym samym wejherowianie będą mogli włączyć się w obchody Roku Moniuszkowskiego.

Pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury zapraszają do galerii Filharmonii Kaszubskiej na multimedialną wystawę "Ojciec pieśni i opery narodowej. Snakowski o Moniuszce". Ponadto 7 czerwca na deskach Filharmonii Kaszubskiej zagości spektakl operowy "Straszny Dwór" w wykonaniu zespołu Opery Śląskiej z Bytomia. Już można kupić bilety.

Opera "Straszny dwór" powstała w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. Moniuszko zdecydował się sięgnąć nie tylko po dźwięki charakterystyczne dla polskich tańców, ale także po cały szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania do rodzimego folkloru, do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Kostiumy, tradycje narodowe i obrzędy wywoływały u publiczności wiele wzruszeń – opisują.

Z kolei sylwetkę wieszcza polskiej opery przybliżą Jerzy Snakowki - popularyzator teatru muzycznego, opery i baletu oraz jego gość, znakomita „Halka” - Katarzyna Hołysz.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24