11.04.2019 08:38 4 mike/Gdansk.uw.gov.pl/Wejherowo.pl

Kolejny dzień egzaminów. Szkoły mają pracować bez zakłóceń

Fot. Magda Hertha/TTM

Wszystko wskazuje na to, że w czwartek (11 kwietnia) pomorscy gimnazjaliści będą mogli się skupić wyłącznie na jak najlepszym zaliczeniu egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej. Dyrektorzy szkół zapewniają, że jest zapewniona obsada komisji egzaminacyjnych.

Szkoła w Darzlubiu była jedną spośród trzech placówek w całej Polsce, w której nie udało się przeprowadzić egzaminu gimnazjalnego. W tym przypadku do egzaminu nie przystąpiło 70 uczniów. O sprawie pisaliśmy w tym artykule. Jak podkreśla Hanna Dulik, wicedyrektor szkoły, zaistniała sytuacja nie była rezultatem złej woli dyrekcji.

Dyrektor zadzwonił do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tam otrzymał rejestr, gdzie mógłby się zgłosić. Niestety, na siedem osób, które znalazły się w tym rejestrze, pierwsze trzy odmówiły. Następne również powiedziały, że jest to za daleko, żeby dojechać – wyjaśniała.

Fot. Marek Trybański/TTM

Uczniowie z Darzlubia będą musieli zdawać zaległy egzamin w rezerwowym terminie. Najprawdopodobniej będzie nim 3 czerwca.

Jak podaje serwis prasowy wojewody pomorskiego, w całym regionie, z wyjątkiem Darzlubia, egzaminy przebiegały bez zakłóceń. Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku zgłoszono 422 szkoły i 22 822 uczniów. Problemów nie było także we wszystkich pięciu szkołach w Wejherowie, których organem prowadzącym jest miasto. Do części humanistycznej egzaminu przystąpiło w mieście 487 spośród 489 gimnazjalistów; dwie osoby były chore, przy czym jedna z nich pisała egzamin, przebywając w szpitalu.

W związku z sytuacją strajkową, do Kuratorium Oświaty w Gdańsku zgłosiło się ponad 400 osób z uprawnieniami pedagogicznymi, które zadeklarowały pomoc przy przeprowadzeniu egzaminów.

Ta pomoc będzie najbardziej potrzebna w piątek, czyli dniu egzaminu z języka obcego, bo tu potrzebne są najliczniejsze komisje – poinformowała Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.

Z kolei Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, po raz kolejny podkreślił, że uczniowie nie są stronami sporu i nie powinni ponosić konsekwencji strajku nauczycieli.

Dziękuję organom prowadzącym, gminom, dyrektorom i nauczycielom, którzy zasiadali w komisach, za pomoc w przygotowaniu i zorganizowaniu egzaminów – podsumował przedstawiciel rządu na Pomorzu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24