03.04.2019 13:39 4 mike/mat. pras.

Nowa jakość ratowania życia w wejherowskim szpitalu

Fot. Szpitale Pomorskie

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie przeprowadzili zabieg wszczepienia specjalnego stymulatora u pacjenta z niewydolnością serca. To nowa procedura, która zapewni wyższe standardy opieki i może się przyczynić do znaczącej poprawy jakości życia chorych. Warto zaznaczyć, że jest realizowana zaledwie w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce.

Zabieg w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadzili wspólnie kardiolodzy i kardiochirurdzy. Choremu z ciężką niewydolnością serca implantowano stymulator resynchronizujący z defibrylatorem i nasierdziową elektrodą lewokomorową. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku osób z niewydolnym mięśniem sercowym i zaburzeniami przewodzenia śródkomorowego.

Mogą one takim pacjentom w wyraźnym stopniu poprawić tolerancję wysiłku i komfort życia. Niestety, w części przypadków nie można koniecznej elektrody wprowadzić w sposób tradycyjny wewnątrznaczyniowy. W takich przypadkach można jednak umieścić taką elektrodę bezpośrednio na powierzchni serca – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala w Wejherowie.

Zabieg jest małoinwazyjny, ale przeprowadzany w pełnym znieczuleniu ogólnym. Kardiochirurg wykonuje mikrotorakotomię i wkręca lub naszywa elektrodę w odpowiednie miejsce na sercu, natomiast kardiolog przeprowadza jej drugi koniec do przygotowanej loży i implantuje urządzenie – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Tego typu procedury są realizowane zaledwie w kilkunastu ośrodkach elektroterapii w Polsce – dodaje.

To kolejny program uruchomiony w wejherowskim ośrodku. Tym razem zabieg przeprowadzili dr Krzysztof Jarmoszewicz i dr hab. Marek Szołkiewicz, pod czujnym okiem anestezjologa dr. Pawła Mrozińskiego i przy czynnym udziale zespołu pielęgniarek.

W ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń rozpoczęto realizację wielu procedur, w tym m.in. hipotermii terapeutycznej, zamykania uszka lewego przedsionka czy przezskórnego usuwania elektrod wewnątrzsercowych. Wdrożono też pełen zakres zabiegów kardiochirurgicznych, łącznie z najbardziej skomplikowanymi procedurami (zabiegi małoinwazyjne naprawy zastawki mitralnej, aortalnej , trójdzielnej, zabiegi skojarzone zastawkowo-wieńcowe oraz procedury wieńcowe z małych dostępów na bijącym sercu). W planach centrum jest dalsze wdrażanie nowych technologii, procedur nowoczesnych, małoinwazyjnych i przezskórnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24