03.04.2019 13:01 0 PM/mat.pras.

Ksiądz Jan Kaczkowski został patronem puckiej szkoły

Źródło: SP Małe Morze

Pucka szkoła od kilku dni nosi imię ks. Jana Kaczkowskiego – kapłana, autorytetu moralnego, społecznika, twórcy Puckiego Hospicjum, a przede wszystkim człowieka o ogromnym sercu. Księdza Jana w wieku zaledwie 38 lat, pokonała choroba, lecz dzieło Jego życia i przesłanie, które po sobie pozostawił, nadal są żywe.

Szkoła Podstawowa Małe Morze została nazwana imieniem ks. Jana Kaczkowskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą upamiętniającą patrona. Ta co roku odbywa się w Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Zgromadzeni goście uczestniczyli w przekazaniu sztandaru z podobizną księdza oraz wspólnie pomodlili się w intencji nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w Szkole Podstawowej Małe Morze. Uczniowie podczas swoich wystąpień przedstawili życie swojego patrona widziane ich oczami, opisami zabawnych i wzruszających sytuacji z księdzem w roli głównej.

W uroczystości nadania imienia brali udział między innymi rodzicie ks. Jana, którzy odsłonili pamiątkową tablicę przed budynkiem szkoły.

Podobnie jak większość zgromadzonych gości z wyjątkiem uśmiechu, nie mogli również opanować łez wzruszenia. To był dla nas magiczny czas wspomnień i kolejny krok w przyszłość – zaznaczają władze szkoły.

Źródło: SP Małe Morze Źródło: SP Małe Morze Źródło: SP Małe Morze Źródło: SP Małe Morze Źródło: SP Małe Morze

Ksiądz Jan Kaczkowski zmarł 28 marca 2016 roku. Kapłana żegnały tłumy wiernych, przyjaciół i zwyczajnych osób, które podziwiały jego życie, niezłomność i dobroć. Księdza Jana cechowały ogromny dystans, również (a może – przede wszystkim) do siebie i własnej choroby. Tę nutę można odnaleźć – łącznie z dużą dawką specyficznego czarnego humoru – w książkach, które po sobie zostawił. Dziełem jego życia było Puckie Hospicjum, które stworzył praktycznie od podstaw. Ksiądz Jan Kaczkowski był także laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta; otrzymał medal „Curate Infirmos” oraz medal św. Jerzego „za walkę ze smokiem nieczułości”; był laureatem nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici przyznawanej przez Warszawski Klub Integracji Katolickiej; był również Osobowością Medyczną Roku 2015 oraz honorowym obywatelem Pucka. Duchowny został też bohaterem fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Śmiertelne życie”.

Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.