25.03.2019 11:00 0 mike/CBŚP

Rozbito grupę przemycającą tony narkotyków

Źródło: CBŚP

W poniedziałek (25 marca) Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o rozbiciu grupy, która miała przemycić nawet cztery tony substancji odurzających i psychotropowych. Do sprawy zatrzymano łącznie 13 osób, którym przedstawiono 63 zarzuty.

Narkotyki trafiały z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii, Niemiec lub przez Polskę do Szwecji i Norwegii. Centralne Biuro Śledcze Policji współpracowało pod egidą Europolu ze służbami Holandii, Szwecji i Norwegii. W działaniach uczestniczyli także funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Źródło: CBŚP

Jak ustalono w toku długiego i żmudnego śledztwa, grupa miała działać w latach 2013–2017. W tym czasie jej członkowie mogli przemycić prawie cztery tony narkotyków: haszyszu, marihuany i kokainy.

Ogromne zaangażowanie służb zapobiegło kilku przemytom. Funkcjonariusze na przestrzeni ostatnich trzech lat zabezpieczyli kilkaset kilogramów narkotyków, m.in. w Norwegii 390 kg haszyszu, w Holandii 50 kg kokainy, w Szwecji 355 kg haszyszu i w Polsce 50 kg haszyszu. Wszystkie sprawy dotyczące przejętych narkotyków na terenie Norwegii, Holandii, Szwecji i Polski zostały połączone w jedno śledztwo, które prowadzą policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku – informuje CBŚP.

Źródło: CBŚP

Źródło: CBŚP

Śledczy ustalili, że jeszcze w 2017 roku niektórzy z podejrzanych włamali się do magazynów pod Toruniem, skąd ukradli zabezpieczone maszyny do produkcji nielegalnych papierosów. Sprzęt udało się odzyskać, nie dekonspirując międzynarodowej operacji organów ścigania. Tego samego roku zatrzymano podejrzanego o kierowanie grupą. Mężczyzna wpadł podczas wypakowywania ponad 50-kilogramowego ładunku haszyszu z ciężarówki, którą przyjechał z Hiszpanii.

W ostatnim czasie policjanci zatrzymali w Polsce mężczyznę, który według śledczych może być jednym z rezydentów grupy na teren Hiszpanii. Temu mężczyźnie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu narkotyków z Hiszpanii, głównie do krajów skandynawskich. Sąd Rejonowy w Gdańsku na wniosek Prokuratury Krajowej w Gdańsku aresztował podejrzanego na okres trzech miesięcy – podaje CBŚP.

Dotąd zatrzymano łącznie 13 osób, które usłyszały 63 zarzuty, w tym 10 dotyczyło udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Funkcjonariusze nie podają dokładniejszych szczegółów na temat zatrzymanych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24