24.03.2019 13:30 13 raz

Obserwuj stan powietrza i… pomyśl o zmianie pieca

Archiwum

Poprzez pokazanie, czym oddychamy, urzędnicy z Gniewina chcą zachęcić mieszkańców do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Zwłaszcza, że można się starać o dotacje z programu „Czyste Powietrze”.

Władze gminy Gniewino przypominają, że w 2018 roku w czterech lokalizacjach: w Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie i w Kostkowie, w Ośrodku Zdrowia w Gniewinie oraz w Centrum Konferencyjno-Sportowym w Gniewinie zostały zamontowane sensory pomiaru jakości powietrza. Wyniki pomiarów można sprawdzać na stronie www.gniewino.pl, w zakładce „Pomiar jakości powietrza”

Przypomnienie to nie pojawiło się na stronie gminy przypadkowo. Urzędnicy bowiem przypominają, czym jest smog i jakie są jego źródła.

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Etymologia pojęcia „smog" wskazuje na połączenie słów "smoke" ("dym") i "fog" ("mgła"). Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone – wyjaśniają.

I podkreślają, że jednym z głównych „producentów" smogu nie są wbrew pozorom fabryki, a gospodarstwa domowe, w których korzysta się z przestarzałych instalacji grzewczych oraz pali w piecu węglem lub, co gorsza, śmieciami.

Takie działanie powoduje emitowanie do atmosfery pyłu zawieszonego (PM10, PM2,5) i benzo(a)pirenu. To właśnie w okresie grzewczym powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Warto więc zacząć od siebie i dać dobry przykład sąsiadom, wymieniając piece czy kotły węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła m.in. na kotły gazowe, olejowe, elektryczne, czy podłączenie do sieci ciepłowniczej – zachęcają. – Informujemy również, że dzięki rządowemu programowi „Czyste Powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany m.in. źródła ciepła, termoizolacji budynku, wymiany stolarki okiennej, drzwi wejściowych oraz garażowych itd.

Szczegółowy regulamin programu dostępny jest na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakładce „Czyste Powietrze".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24