21.03.2019 13:20 3 mike/SM Wejherowo

Nieoznakowane domy 'zniknęły' z Wejherowa

Źródło: SM Wejherowo

Uspokajamy – póki co, ostatnio w mieście nie ubyło żadnego budynku, ale… zdecydowanie poprawiło się ich oznakowanie. Kontrola straży miejskiej wykazała, że numerów porządkowych nie było na ponad 100 budynkach. Dzięki akcji kontrolnej, która trwała przez dwa miesiące, udało się wyeliminować nieprawidłowości w tym zakresie. Obyło się bez mandatów.

Niepozorny element, jakim jest tabliczka z numerem budynku, ma duże znaczenie. Umieszczenie oznakowania budynku jest obowiązkiem właścicieli, administratorów, dozorców lub użytkowników nieruchomości, który wynika wprost z ustawy. A wszystko po to, by poprawić porządek i bezpieczeństwo. W przypadku akcji służb ratowniczych, gdy liczy się każda minuta, nie można sobie pozwolić na stratę czasu, szukając odpowiedniego numeru.

Powinniśmy mieć prawidłowo oznakowany budynek, ponieważ niejednokrotnie służby, dojeżdżając na miejsce zdarzenia, starają się spojrzeć na jego numerację, aby wiedzieć, czy pod dany adres już dotarły. Jest to niezwykle ważne, ze względu na skrócenie czasu dojazdu i udzielenie pomocy – wyjaśniał kilka tygodni temu st. kpt Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Jak informuje wejherowska straż miejska, na początku 2019 roku ujawniono ogółem 142 nieruchomości z uchybieniami w zakresie oznakowania. W ogóle numerów porządkowych nie było na 113 budynkach. W pozostałych przypadkach numery były nieczytelne bądź skorodowane.

Obowiązek oznakowania posesji dotyczy zarówno dużych budynków wielorodzinnych, jak i niewielkich domów. Jeśli budynek jest położony w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczka z numerem powinna być umieszczona także na ogrodzeniu. Warto też pamiętać, że oznaczenie nieruchomości powinno być podświetlone.

Zarówno brak tabliczki z numerem domu, jak i jej nieprawidłowe utrzymanie, które skutkuje np. korozją, to wykroczenia zagrożone karą grzywny do 250 złotych. Tym razem jednak wejherowscy strażnicy miejscy nie wystawiali mandatów, ograniczając się do nakazów usunięcia nieprawidłowości.

Na budynkach można też zauważyć różne rodzaje numerów porządkowych, gdyż ustawodawca nie sformalizował wyglądu tabliczki. Pamiętajmy, że realizowanie powyższego obowiązku w sposób właściwy przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa i porządku publicznego. I w tym celu przeprowadzona została ta kontrola – podsumowuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24