16.03.2019 13:33 4 Kwt/mat. pras.

Zbliża się waloryzacja świadczeń dla emerytów i rencistów

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

W ciągu miesiąca do emerytów i rencistów trafi blisko 8,5 miliona listów z ZUS. Powodem jest waloryzacja emerytur. Najniższa emerytura, renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i rodzinna wzrosły do 1100 zł, a renta z powodu częściowej niezdolności do pracy – do 825 zł.

Każdego roku w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację emerytur i rent. Zwaloryzowane świadczenia są wypłacane automatycznie w terminach, w których klienci standardowo otrzymują emeryturę lub rentę.

Wkrótce wszyscy objęci waloryzacją otrzymają list z ZUS z informacją o nowej wysokości świadczenia. Pierwszych 710 tys. listów wysłano 11 marca, ostatnie zostaną wysłane 12 kwietnia. Łącznie w ciągu miesiąca do emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych trafi prawie 8,5 mln listów. Tegoroczna waloryzacja będzie kwotowo-procentową. Jej procentowy wskaźnik wynosi 102,86. W tym roku jednak świadczenia wyższe niż minimalne gwarantowane przez państwo wzrosną nie mniej niż o 70 zł – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie w tym roku 102,86 proc. Są nim objęte świadczenia wypłacane przed 1 marca. Nowe przepisy obejmą prawie 4,7 miliona emerytów i rencistów, 105 tys. osób korzystających ze świadczeń przedemerytalnych, 281 tys. pobierających renty socjalne i 1,14 mln będących na rentach i emeryturach z KRUS. Zmiany są szczególnie korzystne dla osób pobierających najniższe świadczenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24