26.02.2019 10:20 7 mike/Pomorskie.eu

Sejmik Województwa Pomorskiego uhonorował Pawła Adamowicza

Fot. archiwum

Na wniosek Stowarzyszenia Rajców Gdańskich Sejmik Województwa Pomorskiego przyznał pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana większością 17 głosów, bez udziału radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz radnego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podczas poniedziałkowej (25 lutego) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o uhonorowaniu tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego to najwyższe odznaczenie nadawane przez samorząd województwa. Jest ono przyznawane osobom szczególnie wybitnym, które przyczyniły się do pozytywnego kształtowania pozycji Pomorza oraz zachowania jego tożsamości. Dotąd to wyróżnienie otrzymali również m.in. Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, ks. Jan Kaczkowski czy Bogdan Borusewicz.

Decyzję o przyznaniu wyróżnienia podjęto już 14 lutego podczas posiedzenia kapituły. Głosowanie radnych stanowiło jej potwierdzenie. Nie uczestniczyli w nim radni Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący klubu PiS Jerzy Barzowski tłumaczył, że jego klub nie upolitycznia tej sprawy i że nie można robić zasług z wypełniania obowiązków prezydenta, wójta czy burmistrza – podaje oficjalny serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W uzasadnieniu przyjętej uchwały można zapoznać się z zarysem działalności politycznej Pawła Adamowicza, również w strukturach demokratycznej opozycji.

Już w liceum, w latach 1984–1986, włączał się w wydawanie i kolportaż podziemnych wydawnictw, w tym pisma uczniów I LO „Jedynka”. W trakcie wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 r. był członkiem diecezjalnej służby porządkowej. W 1988 r. współorganizował strajk solidarnościowy studentów Uniwersytetu Gdańskiego i został przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Przypomniano także działalność samorządową, której początki w przypadku Pawła Adamowicza sięgają już 1990 roku, gdy po raz pierwszy został radnym Gdańska. Od 1998 roku był prezydentem miasta, ciesząc się dużym zaufaniem wyborców.

Kadencje rządów Pawła Adamowicza to czas intensywnego rozwoju Gdańska. Spośród najważniejszych inwestycji można wymienić m.in. budowę 600 km dróg rowerowych, powiększenie zasobów komunalnych o ponad 6000 mieszkań czy ogromne inwestycje w infrastrukturę (np. tunel pod Martwą Wisłą, stadion piłkarski w Letnicy, hala wielofunkcyjna Ergo Arena, linie tramwajowe, most wantowy nad Martwą Wisłą, lotnisko, trasa W-Z) i program rewitalizacji miasta.

Adamowicz promował Gdańsk jako miasto otwarte. Doprowadził do opracowania Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który w wyważony sposób przygotowuje miasto na wyzwania globalnego świata, takie jak migracje ludności, albowiem już dziś w Gdańsku mieszka ok. 25 tys. cudzoziemców (głównie z Ukrainy i innych krajów byłego ZSRR). Tworzył narzędzia instytucjonalne, aby dobrze integrowali się oni ze społecznością Gdańska. W ramach modelu powstała w 2016 r. Rada Imigrantów doradzająca Prezydentowi Miasta w zakresie integracji nowych mieszkańców Gdańska. Z kolei Rada ds. równego traktowania monitoruje, by w mieście nie dochodziło do przypadków dyskryminacji – czytamy w treści uzasadnienia.

Wcześniej Paweł Adamowicz otrzymał kilkadziesiąt znaczących odznaczeń, m.in. Krzyż Wolności i Solidarności (2014 r.), Order Legii Honorowej (2012 r.), Order Polonia Restituta (2010 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (2003 r.) czy Złoty Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża, 2001 r.) nadany przez Papieża Jana Pawła II (najwyższe odznaczenie Kościoła Katolickiego nadawane, jakie może otrzymać osoba świecka).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...