13.02.2019 16:10 5 Kwt/MPRiPS

Rusza ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych

Fot. archiwum

Konflikty rodzinne, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niepłacenie rachunków za mieszkanie czy alimentów – to główne przyczyny bezdomności. W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych.

Akcja pozwoli m.in. na uzyskanie liczby osób bezdomnych przebywających w placówkach i miejscach niemieszkalnych, natomiast dane socjogeograficzne pozwolą kreować lokalną politykę społeczną w zakresie problematyki bezdomności. Akcja przeprowadzana przez policjantów, pracowników socjalnych, strażników miejskich i gminnych oraz wolontariuszy w całej Polsce w tę samą zimową noc.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym – informuje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Sprawdzane będą m.in.: noclegownie, schroniska, ogrzewalnie, szpitale, areszty, ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice a także ogródki działkowe i pustostany.

Przypomnijmy, że ostatnie badanie liczby osób bezdomnych zostało przeprowadzone w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku. Dodatkowo co roku strażnicy miejscy z Wejherowa uczestniczą w akcji „Pomagamy bezdomnym”. Patrolują wówczas miasto i liczą, ile osób rzeczywiście nie ma dachu nad głową. W ramach akcji bezdomni wypełniają specjalną ankietę, w której strażnicy pytają między innymi o źródło dochodu oraz informują, kogo powiadomić w przypadku zdarzenia losowego.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.