03.01.2019 13:30 5 mike/mat. pras.

Wymyśl nazwę dla biletu metropolitalnego i wygraj nagrody

Fot. archiwum

Wyczekiwany przez wiele lat wspólny, elektroniczny bilet na Pomorzu powoli staje się faktem. System ma wystartować w 2020 roku. Na razie każdy z pasażerów będzie mógł wziąć udział w konkursie na jego nazwę. Oprócz dobrej zabawy, jest to także możliwość wygrania wartościowych nagród. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 16 stycznia.

Tuż po Nowym Roku, w środę (2 stycznia), wystartował konkurs na nazwę systemu ujednoliconych opłat za przejazdy transportem publicznym. Oczywiście od samych początków tego przedsięwzięcia było wiadomo, że nie chodzi o tradycyjny, papierowy bilet, lecz o elektroniczną formę rozliczenia za przejazdy pociągiem, autobusem czy tramwajem.

System, który powstaje, będzie się składał z bazy centralnej, zawierające konta pasażerów, oraz z identyfikatorów. Identyfikatorem pasażera będzie mógł się stać smartfon, karta czy bilet papierowy z kodem QR. Pasażer, wsiadając do dowolnego pojazdu, będzie musiał się jedynie odbić na specjalnym czytniku, a system dokona już całej reszty formalności – rozpozna pasażera, jego ulgi, rozpozna pojazd i trasę przejazdu, rozpozna jakie są ceny biletów u danego przewoźnika, a po zakończonej podróży naliczy najlepszą z możliwych opłat – informuje Katarzyna Wośko ze spółki InnoBaltica.

Co istotne, cały system pomorskiego biletu metropolitalnego będzie obejmował również miejscowości odległe o ponad 100 kilometrów od Trójmiasta. Pasażer będzie mógł wielokrotnie się przesiadać, zmieniając według uznania środki transportu. Należności będą naliczane automatycznie.

Podobnie jak to było w przypadku roweru MEVO, również i tym razem sami użytkownicy komunikacji miejskiej, którzy najlepiej znają jej charakter, mogą wziąć udział w konkursie na nazwę nowego systemu. Nazwa powinna być:

– łatwa do zapamiętania;

– prosta w wymowie, również dla obcokrajowców;

– łatwa w odmianie.

Poza tym nazwa powinna wywoływać pozytywne skojarzenia i być oryginalna, czyli nie kojarzyć się z markami, które już funkcjonują na rynku. Propozycje nazw nie powinny przekraczać długości trzech wyrazów (preferowane 1–2 wyrazy) i 15 znaków. Jest pożądane, aby kojarzyły się z takimi pojęciami, jak: „bilet”, „transport publiczny”, „mobilność”, „nowoczesność”, „wygoda”, „płatność”, „pasażer”, „podróż”, „innowacja”, „województwo pomorskie”. Można też wyeksponować atuty związane z atrakcyjnością Pomorza. Do propozycji nazwy może być dołączone krótkie uzasadnienie (do 300 znaków ze spacjami).

Mat. pras.

Każdy uczestnik może zgłosić jedną propozycję na jednym formularzu na tej stronie internetowej. Zgłoszenie kolejnej nazwy oznacza konieczność wypełnienia nowego formularza.

Pierwszy etap konkursu potrwa do 16 stycznia. We wtorek 22 stycznia odbędzie się posiedzenie kapituły, która wybierze 3–5 najlepszych nazw. W II etapie, który potrwa w dniach 24–30 stycznia, będzie można głosować na wybrane propozycje. Finał zabawy i uroczyste ogłoszenie zwycięskiej nazwy zaplanowano na 6 lutego.

Nagrodą główną w konkursie będzie nowoczesny smartfon. Przewidziane są także atrakcyjne nagrody dla nazw, które zwrócą uwagę kapituły konkursowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...