Już 21 czerwca dowiemy się, które z polskich miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Przedstawiciele Komisji Selekcyjnej wizytują w tym tygodniu kandydujące miasta, w Gdańsku pojawią się w piątek, 17 czerwca.
Eksperci spotkają się z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w starania o tytuł. Zobaczą również między innymi tereny postoczniowe, dzielnice Dolne Miasto i Zaspa, gdzie około godziny 19.00 przy klubie Plama wezmą udział w pikniku towarzyszącym Nocy Murali. Będzie to okazja do spotkania z mieszkańcami. Celem wizyty jest ocena stanu przygotowań miasta do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury. Eksperci odwiedzają miejsca ważne dla projektu ESK oraz spotykają się z osobami zaangażowanymi w starania o tytuł. Delegacja spotka się z mieszkańcami, uczestnikami grup warsztatowych, które pracowały nad projektami, a także z przedstawicielami środowiska artystycznego, biznesowego, akademickiego oraz władz samorządowych. Eksperci poznają miejsca ważne z punktu widzenia gdańskiej kandydatury. Gdańsk stawia na projekty dzielnicowe, aktywizujące społeczności, zwiększające dostęp do kultury, dlatego w programie wizyty znalazły się Dolne Miasto oraz Zaspa.
Kandydatura Gdańska mocno akcentuje wymiar europejski, wyrażający się między innymi w debacie o wolności i solidarności. Stąd wizyta na terenach postoczniowych, gdzie działają Instytut Sztuki Wyspa i Europejskie Centrum Solidarności. Delegacja zobaczy także Główne Miasto oraz weźmie udział w rejsie tramwaju wodnego z Nowego Portu na nabrzeże Motławy. W programie wizyty nie zabraknie niespodzianek, na przykład po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie oprowadzać będą Lokalni Przewodnicy - uczestnicy projektu, który został zainicjowany w ramach starań o tytuł ESK 2016.
Gdańsk odwiedzi czterech przedstawicieli Komisji Selekcyjnej: Constantin Chiriac, Joanna Kiliszek, Jacek Purchla i Andreas Wiesand. Przypomnijmy, że na ocenę miast kandydujących do tytułu ESK 2016, które znalazły się w finale konkursu, składają się trzy elementy. Pierwszy z nich to wniosek aplikacyjny, który został złożony 16 maja. Drugi to wizyta przedstawicieli Komisji Selekcyjnej. Trzecim elementem są prezentacje miast, które odbędą się w Warszawie w dniach 20 i 21 czerwca. 21 czerwca nastąpi ogłoszenie wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W Polsce o tytuł starało się 11 miast, Gdańsk znalazł się w finałowej piątce, która została wyłoniona 13 października 2010 roku. W finale konkursu znalazły się: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław.