17.02.2017 12:29 0 (PAP) brw/ ral/ karo/

Szef MON: polsko-ukraińska współpraca potrzebna Europie

Autor Marcin Obara/Źródło PAP

Dwustronna współpraca między Polską i Ukrainą jest potrzebna Europie wobec agresywnej postawy Rosji - powiedział w piątek minister obrony Antoni Macierewicz po spotkaniu z przebywającymi w Polsce ukraińskimi parlamentarzystami.

"Nasza współpraca układa się bardzo dobrze" - powiedział szef MON. Podkreślił, że na zakończonym dzień wcześniej w Brukseli spotkaniu ministrów obrony państw NATO poruszył temat Ukrainy. Dodał, że sekretarz obrony USA James Matis "jednoznacznie wypowiedział się w sprawie konieczności przywrócenia integracji terytorialnej Ukrainy, Gruzji, wszystkich krajów które padły ofiarą agresji ze strony rosyjskiej".

Jak powiedział Macierewicz, Polskę i Ukrainę łączą "wspólne doświadczenia tragiczne, ale także wspólne doświadczenia wspaniałe". "Liczę na to, że przezwyciężenie złej przeszłości pozwoli na potwierdzenie współdziałania i współpracy polsko-ukraińskiej, tak potrzebnej wobec agresji rosyjskiej zagrażającej całej Europie" - oświadczył szef MON.

Współprzewodniczący grupy parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy ds. kontaktów międzynarodowych z Rzecząpospolitą Polską Mykoła Kniażycki zaznaczył, że jest to pierwsza tak duża wizyta grupy parlamentarnej od dwóch lat.

"Ostatniej nocy, kiedy byliśmy tu w Polsce, trzech ukraińskich żołnierzy zginęło koło Doniecka, 10 zostało rannych. Musimy wszystko robić razem, żeby ta wojna się skończyła i żeby agresor nie był na ukraińskiej ziemi, i oczywiście na ziemi europejskiej" – mówił po polsku Kniażycki. Pytany, jakiego wsparcia Ukraina oczekuje od Polki, powiedział, że chodzi o "wsparcie polityczne w Unii Europejskiej".

"Mamy w ciągu ostatnich lat współpracę w sferze militarnej, chciałbym, że by ta współpraca była coraz większa" - dodał. Wyraził przekonanie, że polskie wojsko mogłoby korzystać z ukraińskiej techniki kosmicznej. Dziękował też za pracę polskich instruktorów wojskowych, szkolących ukraińskich żołnierzy pod Jaworowem i pod Lwowem.

Kniażycki ocenił, że obecnie na Ukrainie atmosfera sprzyja staraniom o akcesję do NATO. Wyraził nadzieję, że referendum w tej sprawie wykaże poparcie dla wstąpienia do sojuszu. Macierewicz podkreślił, że wejście do NATO to nie jednorazowy akt, lecz proces.

Kniażycki nazwał Macierewicza "znanym przyjacielem Ukrainy", przypominał wsparcie polskich władz i społeczeństwa dla tego kraju; szef MON dziękował za uruchomienie polskiego programu w telewizji ukraińskiej.

Jak mówił Macierewicz, spotkanie dotyczyło także współpracy kulturalnej, gospodarczej i politycznej, poruszono również kwestie katastrofy smoleńskiej.

W czwartek i piątek przebywa w Polsce 11 deputowanych z różnych frakcji Rady Najwyższej Ukrainy, należących do polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. Z delegacją Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni spotkał się w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

W czwartek ukraińscy parlamentarzyści spotkali się także z szefem BBN Pawłem Solochem, który podkreślał, że Polska zdecydowanie sprzeciwia się naruszaniu integralności terytorialnej Ukrainy, nie uznaje aneksji Krymu i potępia rosyjską agresję, a także wspiera zbliżanie Ukrainy z Unią Europejską i NATO.

"W czasie dyskusji ukraińscy parlamentarzyści, jako na jeden z efektów współpracy prezydentów (Polski i Ukrainy - PAP), wskazali podniesienie na forum europejskim tematu zagrożenia wiążącego się z budową gazociągu Nord Stream II. Strona ukraińska w sposób zdecydowany podniosła również temat prowadzenia przez Rosję wojny informacyjnej skierowanej nie tylko wobec Ukrainy, ale i pozostałych państw europejskich" - poinformowało w piątek BBN w komunikacie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...