17.02.2017 10:27 0 (PAP) mtb/ amac/

Smog mniejszy, ale normy nadal przekroczone

Po dwóch nocach z wielokrotnymi przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza sytuacja w woj. śląskim ostatniej nocy się poprawiła: godzinne wskazania przekraczały normy trzy-, czterokrotnie. Po odwołaniu alarmu smogowego nie można już korzystać z darmowej komunikacji.

Największe samorządowe instytucje związane z transportem publicznym wprowadziły w regionie bezpłatną komunikację z powodu smogu, który pojawił się nad woj. śląskim w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek. Godzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekraczały w Rybniku 20-krotnie wartości odpowiadające normom dobowym. Także w innych miejscach przekroczenia były kilkunastokrotne.

W nocy z czwartku na piątek największe stężenia zanieczyszczeń mierzono na stacji pomiarowej w Zabrzu – godzinne odczyty stężeń w przekraczały tam 200 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześc. (4-krotne przekroczenie). W piątek rano wartości odczytów powoli spadały, o godz. 9.00 wynosiły 150 mikrogramów.

Podobna sytuacja utrzymywała się rano również w innych częściach woj. śląskiego. W Sosnowcu godzinne odczyty wartości stężeń pyłu PM10 sięgały 150 mikrogramów na metr sześc., w Dąbrowie Górniczej 130 mikrogramów, w Gliwicach 100 mikrogramów, a w Katowicach, Tychach i Rybniku – po ok. 80 mikrogramów.

W tej sytuacji mieszkańcy regionu nie mogą już w piątek darmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej – Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obie instytucje zapowiedziały przywrócenia takiej możliwości w razie kolejnych prognoz dotyczących alarmu smogowego.

Na piątek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach prognozował złą jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego dla: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotliny Żywieckiej, środkowej części województwa oraz Częstochowy. Dostatecznej jakości powietrza służby spodziewały się w Bielsku-Białej, a w pozostałej części regionu – umiarkowanej.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: jakość powietrza jest bardzo dobra przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów, między 21 a 60 mikrogramów – jest ona dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.(PAP)

mtb/ amac/


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...