12.09.2016 13:39 0 Redakcja / am.gdynia.pl
Trwają testy prototypu Autonomicznego Drona Hydrograficznego, zbudowanego przez studentów Akademii Morskiej w Gdyni w ramach projektu Space 3ac - akceleratora kosmicznego realizowanego w Gdańsku. Jednostka może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo żeglarzy wpływających do płytkich akwenów.
Jednostka jest katamaranem zdolnym do realizacji pomiarów hydrograficznych rzek i jezior, przy czym nie wymaga ciągłego sterowania. Dzięki pokładowym systemom automatyki, telemetrii i pozycjonowania dron jest w stanie samodzielnie wykonywać pomiary po zaprogramowanej trasie, a po ich zakończeniu wrócić w miejsce startowe. Wstępne testy na wodzie umożliwiły wykonanie pierwszej mapy batymetrycznej jednego ze zbiorników retencyjnych w Gdańsku.
Bezzałogową jednostkę hydrograficzną przeznaczoną do pomiarów batymetrycznych rzek i jezior skonstruował zespół studentów Akademii Morskiej w Gdyni.
Dron wykorzystuje programowalnego autopilota, a jego trasy są wyznaczane w oparciu o autorskie oprogramowanie wykonane przez studentów. Również układy automatyki, sterowania silnikami drona, transmisji pozycji z jednostki "na brzeg" oraz metodyki realizacji pomiarów i opracowania wyników są dziełem studentów akademii.
Zdaniem profesora Cezarego Spechta z Katedry Geodezji i Oceanografii Akademii Morskiej w Gdyni zbudowana jednostka może być z powodzeniem wykorzystana do precyzyjnych pomiarów głębokości akwenów śródlądowych, które stanowić mogą podstawę dla wykonania map nawigacyjnych dla żeglarzy.
Zdolności manewrowe Autonomicznego Drona Hydrograficznego umożliwiają pomiary akwenów o głębokości poniżej 1 metra, które dotychczas nie były wykonywane ze względu na znaczne zanurzenie typowych jednostek hydrograficznych.
Warto wspomnieć, że to właśnie wiarygodne dane o głębokości takich akwenów stanowią najcenniejszą informację nawigacyjną dla żeglarzy i niejednokrotnie mają decydujący wpływ na ich bezpieczeństwo.
Postępy prac zespołu można śledzić na Facebooku.