29.08.2016 09:42 0 Redakcja / TTM

Pierwszy areopag bez księdza Jana zakończony sukcesem

fot. TTM

Choć zabrakło dawnego organizatora i pomysłodawcy przedsięwzięcia, zmarłego w marcu tego roku księdza Jana Kaczkowskiego, to w Pucku odbył się kolejny Areopag Etyczny. Podczas warsztatów przyszli lekarze, studenci i absolwenci uczelni medycznych z całej Polski, uczyli się rozmawiać z nieuleczalnie chorymi pacjentami.

  • To pierwszy areopag w nowym wydaniu, bez księdza Jana. Formuła pozostała taka jak do tej pory, udoskonalona przez odpowiedzi na oczekiwania studentów, które zbieraliśmy przez ostatnie osiem lat – mówi Anna Jochim-Labuda, wiceprezes puckiego hospicjum. - Staramy się kontynuować tę ideę, która powstała na plaży w Chałupach, kiedy to pierwsi studenci przyjechali uczyć się od nas jak zajmować się pacjentami w opiece paliatywnej – dodaje.

Zajęcia odbywały się w minionym tygodniu, od poniedziałku do soboty, w pomieszczeniach hotelowych, w kameralnej atmosferze. Specjaliści oraz zawodowi aktorzy uczyli dwudziestu studentów medycyny z całej Polski odpowiedniego podejścia do nieuleczalnie chorego pacjenta.

  • To świetna inicjatywa, podczas której uczymy się sposobu komunikacji z pacjentem, jak przekazywać trudne informacje, jak robić to w sposób opanowany, jak reagować na emocje pacjenta. Jednym słowem, jest to kwintesencja tego, czym jest zawód lekarza – tłumaczy Wojciech Pabiańczyck, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Od tego, jak my przekazujemy te informacje zależy to, jak będzie się toczyło leczenie, o ile w ogóle zostanie podjęte – dodaje.

Jak podkreślają organizatorzy Areopagu Etycznego, zainteresowanie warsztatami, pomimo śmierci księdza Jana, wciąż jest ogromne.

  • Dalej wiele osób chce podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać wiedzę ucząc się od najlepszych, właśnie w Pucku – mówi wiceprezes puckiego hospicjum.

W spotkaniach, jak co roku, uczestniczyli zawodowi aktorzy oraz specjaliści z zakresu medycyny, w tym doktor Mariusz Wirge, światowej sławy psycholog, który na co dzień wspiera pacjentów borykających się z nowotworem. Studenci zaznaczają, że takich zajęć zdecydowanie brakuje na uczelniach.

  • Zdarzają się scenki z psychologami, ale są to pojedyncze zajęcia i tylko na niektórych uczelniach. Na co dzień rozmawiamy z pacjentami, którzy znają już diagnozę, ale nie mówimy o tak trudnych sprawach jak śmierć – mówi Martyna Kuryło, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

Areopag Etyczny to inicjatywa Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio skierowana do studentów kierunków medycznych. Podczas tygodniowego spotkania nad morzem przyszli lekarze biorą udział w wykładach i warsztatach związanych z szeroko rozumianą opieką paliatywną, uczą się także dobrej komunikacji z pacjentem. Warsztaty odbywały się po raz dziewiąty.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...