25.11.2015 13:20 0 Redakcja

Niepełnosprawnych siłaczy podziwiały tłumy

fot. TTM

W ramach XII edycji Pucharu Świata Zawodowców w armwrestlingu, czyli siłowaniu na ręce, w Rumi odbyły się także II Mistrzostwa Świata w siłowaniu na ręce osób niepełnosprawnych. Przybyło ponad 110 zawodników z 16 krajów. To jedno z największych wydarzeń sportowych dla osób niepełnosprawnych, a także możliwość integracji z pełnosprawnymi zawodowcami.

Wraz z turniejem Pucharu Świata Zawodowców w Armwrestlingu w Rumi przez minione dwa dni odbywały się również II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób niepełnosprawnych.

  • Te dwa dni rywalizacji osób niepełnosprawnych, z podziałem na lewą i prawą rękę, stanęły na tej samej scenie, co puchar świata, choć to osobna impreza. Nie da się ukryć, że amrwrestling wśród niepełnosprawnych jest najlepiej rozpromowany w byłym bloku wschodnim, tam jest też mocno dotowany przez państwo, ale nasi zawodnicy również mają osiągnięcia – mówi Paweł Podlewski, organizator wydarzenia.

Polskę reprezentowała siedmioosobowa kadra. Pomimo niewielkiej ilości zawodników, grupa może się pochwalić sporym sukcesem.

  • Cztery medale pierwszego dnia. Z naszymi zawodnikami i zawodniczkami naprawdę zaczynają się liczyć na arenie międzynarodowej, co pokazaliśmy chociażby tutaj. Trzeba też podkreślić, że poziom tych zmagań co roku jest wyższy, ale i my idziemy w górę – ocenia Sonia Turzyniecka, zawodniczka polskiej kadry.

Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja For Dream, której działacze podkreślają, że Armwrestling w wykonaniu osób niepełnosprawnych jest doskonałym dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje.

  • Przy armwrestlingowym stole pojedynkowali się zawodnicy z porażeniem mózgowym, jeżdżący na wózkach inwalidzkich, po amputacji kończyn, osoby niesłyszące i niewidzące. Tak naprawdę każdy, kogo komisja lekarska dopuści do uczestnictwa w zawodach tego typu – mówi Dariusz Rybarczyk, współorganizator z Fundacji ForDream.

Wielu z niepełnosprawnych sportowców radzi sobie również w rywalizacji z zawodnikami pełnosprawnymi.

  • Warto przyjść do hali, kibicować i podziwiać tych bohaterów, którzy swoją postawą udowadniają, że sport może być dla osób niepełnosprawnych nie tylko przygodą, ale też sposobem na życie – dodaje współorganizator.

Wyniki spotkań znajdują się na oficjalnej stronie mistrzostw.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...