20.02.2015 16:02 0 redakcja / kaszubi.pl

Skry Ormuzdowe trafiły do siedmiu działaczy

Jubileuszowe, 30. Skry Ormuzdowe rozdane. Siedmiu działaczy z Pomorza i nie tylko zostało nagrodzonych przez miesięcznik Pomerania.

Wśród laureatów znaleźli się: Zbigniew Błaszkowski, Zbigniew Klotzke z Luzina, Krzysztof Korda, Alicja Serkowska, Ryszard Stoltman, Maciej Tamkun z Rumi i Danuta Tocke.

  • Czuję się bardzo dobrze, ponieważ jestem nagrodzony przez to środowisko, dla którego tworzę i pracuję - zaznacza Maciej Tamkun, laureat nagrody.

W ciągu 30 lat Skry Ormuzdowe otrzymało 159 osób. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek (19.02) przyznano również stypendium im. Izabelli Trojanowskiej. Otrzymała je Agnieszka Łukasik, dziennikarka radiowa.

  • Myślę, że to, że pokazujemy jak bogata i fajna jest kultura kaszubska, to nie jest coś prehistorycznego. To jest sposób i styl życia – mówi Agnieszka Łukasik, stypendystka Izabelli Trojanowskiej.

Więcej informacji o laureatach Skier Ormuzdowych:

Zbigniew Błaszkowski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niezabyszewie. Z jego inicjatywy w 2005 roku powstał w tej placówce dziecięcy zespół kaszubski Kacper i Lénka, który zrzesza każdego roku około 60% uczniów. Z. Błaszkowski krzewi kulturę kaszubską w swojej szkole i okolicznych miejscowościach oraz dba o podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli języka kaszubskiego.

Zbigniew Klotzke – emerytowany nauczyciel z Luzina, badacz przeszłości Kaszub, autor wielu książek, m.in. „Barłomino. Monografia wsi”, „Parafia i kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Luzinie”, „Bedeker Luziński”, „Kębłowo. Wieś i parafia”.

Krzysztof Korda – działacz społeczny i regionalista z Tczewa. Z wykształcenia historyk, w 2013 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Gdańskim (napisał pracę poświęconą ks. Józefowi Wryczy). Przez ostatnich 8 lat radny tczewskiej Rady Miasta, w tym roku został członkiem Rady Powiatu Tczewskiego. Zaangażowany w działalność kociewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Alicja Serkowska – twórczyni ludowa zajmująca się kaszubskim haftem oraz malarstwem na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2003 roku została odznaczona Medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w Polsce i poza jej granicami.

Ryszard Stoltmann – prezes szczecińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który w tym roku obchodził XX-lecie. M.in. dzięki staraniom i pracy R. Stoltmanna udało się w Szczecinie postawić obelisk upamiętniający Kaszubów i zorganizować konferencję naukową poświęconą gryfowi i i dynastii Gryfitów. Laureat angażuje się też w odradzanie ruchu kaszubsko-pomorskiego w Koszalinie.

Maciej Tamkun – z wykształcenia historyk, teolog i pedagog. Od 35 lat zajmuje się malarstwem. Jego prace wzbogacają zbiory prywatne, muzealne, instytucji państwowych i świątyń. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Brał także udział w licznych ekspozycjach zbiorowych w Polsce i za granicą. Artysta jest ponadto ilustratorem książek, fotografikiem i poetą.

Danuta Tocke – od wielu lat zaangażowana w pracę ZKP Oddział Dębogórze-Kosakowo. W dużej mierze to dzięki jej staraniom powstała w Kosakowie Chëcz Nordowëch Kaszëbów. D. Tocke współorganizuje m.in. warsztaty regionalne dla dzieci oraz Festyn kaszubski w Rewie. Założyła Zespół Folklorystyczny Kosakowianie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...