Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami Caritas, Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Polskiego Czerwonego Krzyża. Przekazywanie produktów rozpocznie się w poniedziałek. Banki Żywnością mogą odebrać co najmniej kilka tysięcy ton świeżych owoców i warzyw miesięcznie.Koszty transportu do miejsca wskazanego przez organizacje pomocowe pokryją środki z Agencji Rynku Rolnego (ARR) i UE.
Za jakość dostarczonych towarów będą odpowiadali producenci. Przekazane mogą być wszystkie produkty, które były przeznaczone na rosyjski rynek i zostały objęte embargiem.
W spotkaniu z ministrem rolnictwa wzięły udział największe organizacje charytatywne w Polsce, kolejne odbędzie się w 29 sierpnia. Wtedy strony ocenią pierwszy tydzień działania programu przekazywania żywności.
Agencja Rynku Rolnego (ARR) już przyjmuje powiadomienia od rolników poszkodowanych w wyniku wprowadzenia embarga. Do ARR wpłynęło około 600 takich wniosków. Na stronie ARR został zamieszczony wzór formularza: Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia wycofania owoców lub warzyw w związku z brakiem możliwości sprzedaży spowodowanym rosyjskim embargiem.