Na początku czerwca w życie weszły zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy. Czy coś się zmieniło w ciągu ponad trzech tygodni i kiedy można spodziewać się efektów reformy?
Od około miesiąca działa zmieniony system walki z bezrobociem. Polega on przede wszystkim na profilowaniu pomocy dla osób bezrobotnych. Każda osoba zgłaszająca się do urzędu zostanie przydzielona do jednego z trzech profili.
Pierwszy profil to osoby, które będą mogły korzystać tylko z pośrednictwa pracy, drugi profil to osoby wobec których stosowane będą wszystkie usługi i instrumenty rynku pracy, które są do dyspozycji. Trzeci profil to osoby oddalone od rynku pracy, które nie wiedzą jak na nim zaistnieć. Dla tych osób będzie ograniczona oferta pomocy, będzie to albo program specjalny albo program aktywizacja i integracja, realizowany z ośrodkami pomocy społecznej.
Oprócz tego bezrobotni i poszukujący pracy zarejestrowani w urzędzie pracy będą od początku prowadzeni przez tego samego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców.
Ustawodawca wyznaczył termin na ustalenie profili pomocy dla osób bezrobotnych do końca roku.
Zmieniły się także zasady wynagradzania pracowników urzędów pracy. Premiowani będą ci, którzy mogą pochwalić się najlepszymi wynikami w doprowadzaniu osób bezrobotnych do zatrudnienia.