20.06.2014 15:32 0

KZG "Dolina Redy i Chylonki" podsumowało rok szkolny

Ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży, 102 szkoły i 61 jednodniowych warsztatów edukacyjnych. Tak podsumować można działania Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki". Po raz szesnasty zorganizowano warsztaty edukacyjne prowadzone we współpracy z placówkami oświatowymi z Trójmiasta, małego Trójmiasta Kaszubskiego oraz gmin: Szemud, Kosakowo i Wejherowo.

Jedną z wyróżnionych osób, które wzięły udział w warsztatach jest Ilona Szukieć ze Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie. To właśnie tam propagowane są postawy proekologiczne.

  • Chodzi przede wszystkim o to by w uczniach wzbudzić, kształtować postawy proekologiczne, żeby przenieść te działania, które wspieramy tutaj w szerokiej społeczności do ich domów. Chodzi również o to żeby od najmłodszych lat kształtować w nich poczucie odpowiedzialności za ochronę środowiska - wyjaśnia Ilona Szukieć, nauczyciel Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie.

O roli uczniów nie zapomina również Aleksandra Bodnar z KZG "Dolina Redy i Chylonki:

  • Chcemy poprzez emocje dziecka docierać do dorosłych. To oni tak naprawdę w naszym imieniu, za naszą sprawą, edukują swoich rodziców, angażując ich między innymi do zbiórek baterii, korków, sprzętu elektronicznego.

W działaniach edukacyjnych Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki" udział wzięło ponad 30 tysięcy dzieci ze 137 szkół. Akcja prowadzona w roku szkolnym 2013/2014 była szesnastą odsłoną. Od samego początku w działaniach tych bierze udział gmina Wejherowo.

  • W ubiegłym roku weszła w życie zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, tak zwana rewolucja śmieciowa. Selektywna zbiórka odpadów była już na terenie naszej gminy jak i pozostałych gmin Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki" wprowadzana wcześniej i oczywiście poszukiwano różnych sposobów wdrażania tego, nauki, przyzwyczajeń. Często w praktyce okazuje się, że to dzieci w domu pilnują, żeby z odpadami postępować prawidłowo i zwracają uwagę dorosłym - wyjaśnia Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo.

Rzeczowe efekty ekologiczne mówią same za siebie - blisko 25 ton zebranego zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, 12 ton baterii i prawie 8 ton plastikowych nakrętek.

Szczególne działania związku ukierunkowane były na działania związane z edukacją ekologiczną dotyczącą znowelizowanej ustawy utrzymania czystości i porządku w gminie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...