Dzięki profesjonalnej i szybkiej interwencji operatorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku udało się wczoraj zapobiec wybuchowi gazu w jednym z bloków w Gdyni. Szybkie ustalenie lokalizacji osoby dzwoniącej na numer 112 umożliwiło również udzielenie szybkiej pomocy medycznej mieszkańcowi Kwidzyna, który doznał obrażeń głowy.
W czwartek w godzinach wieczornych policja w Gdyni odebrała zgłoszenie od mężczyzny, który poinformował, że chce popełnić samobójstwo i odkręci gaz.
W lokalu, w pobliżu kuchenki gazowej znaleziono mężczyznę, u którego stwierdzono brak czynności życiowych. Został on ewakuowany. Podjęto resuscytacje z użyciem defibrylatora. Reanimacja spowodowała przywrócenie czynności życiowych poszkodowanego, którego przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego w Gdyni.
Od 9 grudnia br. wszystkie połączenia na numer alarmowy 112, wykonywane z terenu województwa pomorskiego, odbierane są przez operatorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Główną zaletą takiego rozwiązania jest krótszy, trwający do 10 sekund, czas oczekiwania na połączenie ratujące zdrowie i życie. Wcześniej połączenia na ten numer odbierane były przez dyżurnych policji lub straży pożarnej. Obecnie w gdańskim WCPR dyżuruje 9 odpowiednio przeszkolonych i znających języki obce operatorów. W sytuacji, gdyby wszystkie te osoby były akurat zajęte, bądź w przypadku awarii istnieje również możliwość uzyskania wsparcia WCPR w Poznaniu, które przejmuje rozmówcę. W ciągu doby WCPR przyjmuje ponad 3 tysiące zgłoszeń. Niestety operatorzy każdej doby odbierają setki zgłoszeń fałszywych i niewymagających interwencji. Wiele z nich to głupie żarty. Apelujemy zatem, aby nie blokować numeru służącego ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.