02.02.2025 09:00 1 OR/pomorskie.eu

Zapomniana choroba znów groźna. Najwięcej zachorowań w powiecie wejherowskim

fot. pixabay.com

Krztusiec to bardzo zakaźna choroba przenoszona drogą kropelkową. Jest niebezpieczny dla niemowląt i osób starszych, zwłaszcza takich, które mają choroby przewlekłe. Najwięcej zachorowań zanotowano w ostatnim czasie w powiecie wejherowskim.

W województwie pomorskim w ciągu roku wzrosła liczba przypadków krztuśca z 36 w 2023 r. do 1630 do 30 września 2024 r. To aż 45-krotny wzrost. Najwięcej zachorowań odnotowano w powiecie wejherowskim (229,2), Gdyni (208,6) i Gdańsku (186,6).

Do tej pory nasze społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy z konieczności szczepień i konsekwencji ich braku. Dlatego szczepienia ochronne wśród osób dorosłych w porównaniu z tymi u dzieci nie były promowane. Dotyczy to chorób zakaźnych, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku lub cierpiących na choroby przewlekłe. Niestety w ostatnich pięciu latach liczba uchylania się od obowiązkowych szczepień u dzieci prawie dwukrotnie wzrosła (z 48,6 tys. w 2019 r. do 87,3 tys. w 2023 r.).

Stąd też pomysł na ograniczenie transmisji zakażeń (tzw. ukryte nosicielstwo) poprzez wprowadzenie programu szczepień dla osób w podeszłym wieku oraz ochronę grup szczególnie narażonych, tzn. osoby 65+ oraz niemowląt, które jeszcze nie mogą zostać zaszczepione. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po rozmowach z konsultantem wojewódzkim w zakresie chorób zakaźnych oraz wojewódzkim inspektorem sanitarnym tworzy specjalny program profilaktyczny.

Najważniejszą grupą, o którą chcemy zadbać w naszym programie są seniorzy powyższej 65. roku życia obciążeni chorobą układu oddechowego — mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Kiedy ruszy akcja szczepień?

Procedury są dość długie. Projekt zostanie najpierw przedstawiony do konsultacji. Potem przedstawiamy go w Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, która ma dwa miesiące na wydanie opinii. Nasza inicjatywa byłaby prawdopodobnie pierwszym tego typu samorządowym projektem dotyczącym krztuśca — wyjaśnia wicemarszałek Bonna.

W projektowanym programie założono, że ze szczepień skorzysta 4680 osób z chorobami układu oddechowego powyżej 65 lat. Szczepienia mają zostać sfinansowane z budżetu województwa pomorskiego.

Czym jest i jak się objawia krztusiec?

Krztusiec inaczej zwany kokluszem jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową i jest bardziej zaraźliwa niż ospa wietrzna. Zachorowania są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt oraz osób starszych z chorobami przewlekłymi np. układu oddechowego. Seniorzy zdecydowanie gorzej znoszą krztusiec.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w Polsce od stycznia do 15 grudnia 2024 r. zarejestrowano 30 684 przypadków krztuśca, co stanowi ponad 35-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r., kiedy odnotowano 871 przypadków. W województwie pomorskim nastąpił skokowy wzrost zachorowań na krztusiec. Dla przykładu w 2023 r. były: 62 przypadki, co oznacza zapadalność 2,63 na 100 tys. mieszkańców. A już do 15 sierpnia 2024 r. odnotowano 3372 przypadki (zapadalność 133,8 na 100 tys.).Wzrost zachorowań plasuje województwo pomorskie w czołówce regionów najbardziej dotkniętych epidemią krztuśca w Polsce.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...