Święto Trzech Króli, nazywane Objawieniem Pańskim posiada wielowiekową tradycję wśród wszystkich chrześcijan na całym świecie. Ukazuje ono Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon urodzonemu w stajence Jezusowi Chrystusowi.
Opisane w Ewangelii Świętego Mateusza wydarzenia stały się motorem do uczczenia teofanii (aktu objawienia się Boga) oraz miały pomóc w racjonalnym Jego poznaniu. Dobra Nowina ukazuje Jezusa jako Mesjasza od momentu urodzenia, a Jego misja zyskuje wydźwięk uniwersalny bowiem narodziny Chrystusa stały się ostatnim etapem planu zbawienia świata przez Boga, a Trzej Królowie jako przedstawiciele świata pogańskiego padli przed Chrystusem jako Mesjaszem, oddając mu pokłon z całym należytym ceremoniałem.
To sprawdzona w wielu miastach forma obchodzenia święta Trzech Króli, łącząca w sobie religijność z animacją społeczną – poprzez udział wolontariuszy, czy to artystów czy pilnujących porządku. Dla mieszkańców jest to forma spędzenia czasu w sposób zorganizowany, gdzie można wraz z innymi obejrzeć program kulturalny przygotowany przez współmieszkańców, wspólnie pokolędować czy w końcu wspólnie zjeść gorący posiłek.
Przemarsz od Kościoła NMP Wspomożenia Wiernych w Rumii ul. Dąbrowskiego 26 do placu przy Rondzie Jana Pawła II i ulicy Dębogórskiej.
– 13:30 Rusza Orszak spod Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych - 13:43 Kolęda w wykonaniu Chóru LIRA - 13:46 I inscenizacja pt. „Pokłon Trzech Króli Herodowi“ – teatr z Liceum Salezjańskiego - 13:56 wyjście orszaku po inscenizacji - 14:04 Kolęda w wykonaniu Chóru I LO w Rumi - 14:08 Kolęda w wykonaniu Scholi parafia Bł. Bojanowskiego - 14:14 II inscenizacja pt. „Walka Dobra ze Złem“ teatr z I LO w Rumi - 14:24 wyjście orszaku po inscenizacji - 14:28 włączą się Mikołaje z prezentami - 14:31 włączą się szczudlarze - 14:34 wchodzimy na plac przy pomniku Bł. Jana Pawła II
Program zakończenia orszaku.