02.09.2013 16:51 0

Telekonferencja połączyła dwie inauguracje roku szkolnego

Uczniowie, nauczyciele wejherowskiego „Elektryka” oraz zaproszeni goście powitali nowy rok szkolny wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Łączności im. Bohaterów Poczty Polskiej w Gdańsku. Wszystko za sprawą nowo powstałych w obu szkołach pracowni teleinformatycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

  • Mieliśmy dzisiaj okazję uczestniczyć chyba po raz pierwszy w tego typu imprezie, w której dwie placówki uczestniczyły w połączeniu na zasadzie szerokopasmowego przesyłu sygnału cyfrowego. Myślę, że to jest dobry początek, żeby młodzież na własne oczy mogła zobaczyć, że to funkcjonuje, działa i że warto w tym kierunku się kształcić – mówi Jan Domański, wicestarosta wejherowski.

W zeszłym roku podpisano porozumienie. Dziś są już jego konkretne efekty. Zespół Szkół Łączności z Gdańska i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Wejherowa we wspólnej konferencji, która mogła odbyć się dzięki szerokopasmowemu Internetowi, inaugurowali działanie pracowni. Pozwolą one na lepsze kształcenie przyszłych techników teleinformatyków.

  • Chcieliśmy, specjalnie z uwagi na rozwój szerokopasmowego Internetu, kształcić tych, którzy są bardzo potrzebni do przyspieszenia tempa wdrażania szerokopasmowego Internetu. Oczekujemy, że to będą absolwenci szkoły w Gdańsku i szkoły w Wejherowie – podkreśla Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Wejherowski „Elektryk” zyskał nowoczesną pracownię wyposażoną w profesjonalny sprzęt. Jest to efekt współpracy szkoły z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej a także z wejherowskim starostwem i Telewizją Kablową Chopin z Wejherowa, która pomogła zrealizować projekt. Od dziś, dzięki nowej sali, kształceni będą przyszli fachowcy w tej dziedzinie.

  • Cieszymy się, że dwie szkoły realizują ten projekt. Już mamy sukcesy, mamy dla młodzieży dobrze wyposażone pracownie, mamy ustalony program jakim będziemy się posługiwać. Cieszy nas również to, że zdążyliśmy złożyć projekt unijny, który ma wesprzeć finansowo nasze działania - zaznaczyła dyrektor ZSP nr 2 w Wejherowie, mgr inż. Krystyna Grubba.

Nowa pracownia wyposażona w profesjonalny, używany przez przedsiębiorców sprzęt, pozwoli uczniom zdobyć nie tylko kwalifikacje formalne, ale przede wszystkim da im umiejętności praktyczne. Uczniowie dzięki urządzeniom optycznym będą mieli możliwość zamieniania sygnału światłowodowego na analogowy i elektryczny, programowania i budowania odrębnych sieci na wzór istniejących kablówek.

Wszystko zaczęło się 7 listopada 2012 roku, kiedy podpisano porozumienie w sprawie tworzenia nowych pracowni. Mają one pomagać w kształceniu personelu technicznego na potrzeby firm branżowych należących do PIKE. Jest to projekt pionierski i pilotażowy. Jeżeli uda się go dobrze zrealizować w szkołach województwa pomorskiego, czyli w ZSP nr 2 w Wejherowie i w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku, w przyszłości zostanie nim objętych więcej szkół w Polsce.

  • To jest początek drogi. Projekt pilotowy jest skierowany na biznes pomorski, a my jako izba ogólnopolska, będziemy chcieli go rozszerzyć na całą Polskę - mówi Jerzy Straszewski.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...