24.08.2013 16:41 0

Gdańsk wyróżniony za Festiwal Osób Niepełnosprawnych "pozapozy"!

pozapozy.pl

Miasto zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Samorząd Równych Szans 2013” za najlepsze działania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane przez polskie samorządy!

Spośród 88 samorządów zgłoszonych do konkursu, Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Ministra Jarosława Dudy - Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wybrała 16 zwycięzców i przyznała 24 wyróżnienia.

  • Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „pozapozy” jest sposobem urzeczywistnienia i propagowania idei traktowania twórczości w sposób równoprawny, bez względu na kondycję intelektualną i psychiczną twórców. „pozapozy” to największe na Pomorzu święto artystów niepełnosprawnych – informuje Monika Grochulska koordynator festiwalu.

Podczas Festiwalu, który organizowany jest od roku 2003, swoje artystyczne dokonania m.in. teatralne, muzyczne oraz w dziedzinie sztuk plastycznych prezentują twórcy profesjonalni i amatorzy, artyści niepełnosprawni obok pełnosprawnych. Zasadniczym celem projektu jest aktywizacja twórców - osób niepełnosprawnych w kierunku bezpośredniego ich włączania się w życie kulturalne społeczności. Dzięki Festiwalowi szeroka publiczność ma możliwość doświadczania twórczości i poznania potencjału alienowanego środowiska artystów niepełnosprawnych.

Festiwal składa się z dwóch części – konkursowej oraz gali, podczas której nagrodzeni zostają zwycięzcy konkursów w trzech kategoriach artystycznych: muzycznej, plastycznej oraz teatralnej. Nagrodzeni artyści otrzymują Grand Prix Festiwalu przyznawane przez profesjonalne Jury. Każdego roku Festiwalową Galę zaszczyca swoim występem Gwiazdy, którymi do tej pory byli m.in. Mietek Szcześniak, Leszcze, Raz Dwa Trzy, Golec Orkiestra, T Love, Urszula, Bracia, Makowiecki Band. Uczestnikami Festiwalu „pozapozy” są osoby niepełnosprawne, przede wszystkim młodzież niepełnosprawna z całego kraju, będąca:

  • mieszkańcami domów pomocy społecznej,

  • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy,

  • uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej,

  • członkami organizacji pozarządowych,

  • a także osoby zajmujące się na co dzień osobami niepełnosprawnymi.

Miejscem wydarzenia od 10 lat jest Teatr Wybrzeże w Gdańsku, zgodnie z intencją organizatorów odpowiadający na wezwania do działań zmierzających do przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego oraz do osiągnięcia pełniejszej integracji we wszystkich obszarach życia.

Projekt skierowany jest do twórców amatorów o różnej kondycji psychofizycznej prezentujących swą twórczość w trzech kategoriach: plastycznej, muzycznej i teatralnej. Poza prezentacją twórczości, adresaci projektu mogą wcielić się rolę współorganizatorów festiwalu i pod okiem specjalistów pełnić nowe role społeczne jakimi będą zadania wspomagające służby porządkowe festiwalu.

  • W roku 2012 po raz pierwszy odbyły się, przeprowadzone przez ekspertów w dziedzinie muzyki, teatru oraz plastyki, dwudniowe warsztaty dla instruktorów i terapeutów prowadzących na co dzień zajęcia artystyczne z osobami niepełnosprawnymi w ośrodkach wsparcia oraz domach pomocy społecznej. Ideą warsztatów było podniesienie kunsztu pracowników przygotowujących wspólnie z niepełnosprawnymi artystami przedstawienia, występy oraz prace plastyczne i pełnosprawnych, amatorów i profesjonalistów, ludzi, którzy tworzą z potrzeby serca między innymi w czasie zajęć w środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach pomocy oraz innych ośrodkach wsparcia. Każdego roku impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno samych uczestników, jak i mieszkańców Gdańska – mówi Maciej Pazera ze Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej AKCES.

  • Twórczość osób niepełnosprawnych pozwala rozwijać w sposób harmonijny różne sfery psychiki. Pozwala także na pozytywne integracyjne przenikanie osoby niepełnosprawnej ze społeczeństwem, daje możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami oraz stanowi okazję do rekreacji i zabawy. Twórcza obecność umożliwia pokazanie się szerszemu gronu osób, daje szansę na samorealizację. Zaprezentowanie się na festiwalowej scenie uświadamia potencjalne możliwości, podnosząc wiarę w siebie – podkreśla Anna Urban z Domu Pomocy w Gdańsku Oruni, współorganizatora festiwalu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...