Raz w roku Hel świętuje Dzień Ryby, chcąc tym samym podkreślić znaczenie ryb i rybołówstwa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego, miasta i regionu. Jednak Bałtyk pustoszeje. Bałtyckie ryby, niegdyś pospolite na naszych stołach, ustępują miejsca obcym gatunkom dlatego…
W programie:
Godz. 11.00 Foki jedzą bałtyckie śledzie – 1. pokaz karmienia i treningu medycznego fok szarych (fokarium - wejście 5zł)
Godz. 11.30 – Wernisaż wystaw: „Jakie rzeki takie morze” i „Zaadoptuj rzekę”
Godz.11.00 -16.00 – warsztaty i gry plenerowe:
Wypuszczanie ryb-latawców
Gra „Rzeka idealna”
Wodne koło fortuny
Warsztaty o zasobach wodnych na Ziemi
„Mnożymy” łososia – zabawa plastyczna – odbijanie szablonów łososia
Stoiska edukacyjne Klubu Gaja i Stacji Morskiej Bez ryb nie będzie rybaków, fok i morświnów - rozmowy z naukowcami (Park wydmowy)
Punkt informacyjny międzynarodowego rowerowego Rajdu dla Bałtyku i zbieranie podpisów w sprawie Bałtyckiego Planu Działań
Godz. 14.00 Foki jedzą bałtyckie śledzie – 2 pokaz karmienia i treningu medycznego fok szarych (fokarium - wejście 5zł)
Godz. 15.00 – Happening „Wielki powrót łososia” i symboliczne wspólne wejście do Bałtyku
Na plaży przed fokarium w Helu będą także uczestnicy międzynarodowego rowerowego Rajdu dla Bałtyku. W ciągu trzech miesięcy (od startu - 8 czerwca w Malmö w Szwecji) rowerzyści przejadą 3 500 km i odwiedzą kilkadziesiąt miast w dziewięciu państwach nadbałtyckich. Celem rajdu jest propagowanie działań, pomagających ekosystemowi Morza Bałtyckiego, przyjaznych środowisku, i zgodnych z ideą rozwoju zrównoważonego. Uczestnicy rajdu zbierają podpisy pod petycją do ministrów środowiska państw nadbałtyckich, wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań (m.in. odbudowującego biologiczną różnorodność i bogactwo ekosystemu, ograniczającego zanieczyszczania morza). W Dzień Ryby zostaną zaprezentowane dwie wystawy edukacyjne. Obok fokarium wystawione będzie ekspozycja: ,,Jakie rzeki takie morze” powstała przy ścisłej współpracy ze Stacją Morską UG natomiast w fokarium - wystawa Zaadoptuj rzekę o dobrych praktykach programu Zaadoptuj rzekę realizowanego przez ,,Klub Gaja”. Proponuje on społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Ich adoptowanie – otaczanie opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego. W latach 2005 – 2013 wraz z ,,Klubem Gaja” zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach w całej Polsce.