25.06.2013 09:22 0

Mieszkanie dla Młodych jednak od stycznia

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak przedstawił na plenarnym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Projekt przewiduje, że od stycznia 2014 r. będą przyjmowane wnioski o finansowe wsparcie na warunkach ustawy. Szacuje się, że w latach 2014-2022 kwota wydatków z tytułu finansowego wsparcia udzielanego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” wyniesie 3,227 mld zł. Źródłem finansowania nowego programu będą środki budżetowe przekierowane z wygaszenia systemu zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Na wniosek MTBiGM projekt wprowadzający program „Mieszkanie dla młodych” został 14 maja br. przyjęty przez Radę Ministrów i 27 maja br. trafił do Sejmu RP. Jest elementem zapowiedzianych w połowie października ubiegłego roku w związku z tzw. II exposé działań rządu w obszarze inwestycji w gospodarkę, pracę i rodzinę. W tym sensie "Mieszkanie dla młodych" uzupełnia prorodzinne działania rządu, takie jak wydłużenie urlopów rodzicielskich czy ułatwienie w dostępie do żłobków i przedszkoli.

Młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby samotne (do 35. roku życia) będą mogły skorzystać z pomocy państwa przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Dofinansowanie części wkładu własnego ułatwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, zmniejszy jego wysokość i tym samym obniży wysokość spłacanych rat. Dodatkowe wsparcie otrzymają rodziny wychowujące dzieci. Podstawowym założeniem programu jest wspieranie młodych ludzi w uzyskaniu pierwszego samodzielnego mieszkania, zatem dofinansowanie nie będzie udzielane osobom, które były lub są właścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Program ma obowiązywać przez 5 lat - od 2014 do 2018 roku.

Po przyjęciu projektu przez rząd, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak wyraził nadzieję, że Sejm rozpatrzy ustawę do końca lipca i podkreślił, że przygotowanie programu "Mieszkanie dla Młodych" było jednym z jego priorytetów w MTBiGM.

  • Nowe rozwiązania zakładają wsparcie młodych Polaków w zakupie pierwszego własnego mieszkania w formie dofinansowania wkładu własnego. Program Mieszkanie dla Młodych zawiera elementy prorodzinne - dodatkowe wsparcie otrzymają osoby wychowujące dzieci. Posiadanie własnego mieszkania wpływa na decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu potomstwa. „MdM" będzie oddziaływał także proinwestycyjnie, stymulując tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze budowlanym. Warto podkreślić, że program wymuszać będzie poszukiwanie mieszkań o niskich cenach, gdyż dofinansowanie wkładu własnego będzie proporcjonalnie większe, jeśli kupujący uzyska niższą cenę niż kwota wartości odtworzeniowej - powiedział Minister Sławomir Nowak.

W przypadku małżeństw, ograniczenie wiekowe do 35. roku życia będzie dotyczyć tylko młodszego z małżonków. Dodatkowym kredytobiorcą mogą być członkowie najbliższej rodziny. Przepisy projektowanej ustawy określają szczegółowo kategorie beneficjentów zaproponowanych rozwiązań oraz wprowadzają dwie formy wsparcia finansowego - dofinansowanie wkładu własnego i spłatę części kredytu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie przysługiwać nabywcy nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby, która wybudowała ten lokal w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (rynek pierwotny). Warunkiem uzyskania wsparcia będzie zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego o określonych w ustawie parametrach. Dofinansowanie wkładu własnego ma wynosić 10 proc. (dla singli i rodzin bezdzietnych) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko - własne lub przysposobione - mogą otrzymać kwotę dofinansowania wkładu własnego w wysokości 15 proc.

Wysokość dofinansowania będzie się różniła w zależności od lokalizacji budynku - wyższe wsparcie uzyskają osoby kupujące mieszkania na rynkach, gdzie panują najwyższe ceny. Dotyczy to w szczególności szybko rozwijających się obszarów, do których młodzi ludzie przybywają w poszukiwaniu pracy. Wielkość powierzchni użytkowej mieszkania nie może być większa niż 75 m2, z tym że dofinansowaniem będzie objęty metraż do maksymalnie 50 m2. kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Dodatkowe wsparcie finansowe - w postaci spłaty części kredytu - przewidziano dla nabywcy mieszkania, któremu w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne dziecko lub który przysposobił trzecie lub kolejne dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego. Drukuj


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...