Gdańska Stocznia ma zamiar ograniczyć produkcję statków, a wyspecjalizować się w produkcji konstrukcji stalowych oraz wież wiatrowych. Póki co na pracowników czekają zwolnienia. Taki los podzielić może aż 150 osób. Do końca roku mają zostać wybudowane jeszcze dwie jednostki, czyli gazowiec oraz kilka mniejszych statków.
Stocznia Gdańsk buduje większą ilość jednostek, jednak trudności finansowe nie ustępują. Związane jest to z podpisanymi kontraktami, dotyczącymi jedynie niewyposażonych kadłubów. Rosnąca cena stali sprawia, że stocznia nie przynosi większych zysków. Sytuację ratuje produkcja wież wiatrowych oraz wielkich konstrukcji offshore. Tych pierwszych do końca roku ma powstać kilkadziesiąt. Zgodnie ze światowymi trendami produkcja stoczniowa prostych konstrukcji przeniosła się do Azji, gdzie jest bardziej opłacalna, natomiast w Europie rozpoczęła się era budowy bardziej zaawansowanych technologicznie jednostek.
Ze względu na trudną sytuację, do końca czerwca zwolnionych zostanie 40 procent wszystkich osób zatrudnionych poza produkcją czyli około 150-ciu osób.
Stocznia Gdańsk zmuszona jest do przyśpieszonej restrukturyzacji. Przedsiębiorstwo zmienia profil produkcji oraz sprzedaje około 18 ha gruntu wraz z 35 ha działek wodnych. Tereny te nie są wykorzystywane, a jedynie tworzą niepotrzebne koszty. W ten sposób nastąpi kompaktyzacja produkcji, gdyż stocznia nie potrzebuje tak rozległych terenów na jej kontynuowanie. Problem może jednak tkwić w tym, że część z nich jest obciążona hipoteką.
Trwają rozmowy dotyczące dokapitalizowania stoczni przez właścicieli, czyli ukraiński Donbas i Agencję Rozwoju Przemysłu.