22.02.2013 16:11 0

Nowoczesne Centrum Nanotechnologii na PG

Zakończyła się budowa Centrum Nanotechnologii na Politechnice Gdański. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Oprócz tego, powstało także wyposażone w nowoczesne multimedia audytorium dla 236 osób na Wydziale Mechanicznym, które wyremontowano w ramach projektu „Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej”.

Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. Łączny koszt realizacji projektu wynosi bowiem ponad 73,4 mln zł. Wkrótce rozpocznie się budowa drugiego budynku centrum. Obiekty są finansowane z dotacji: ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (85 proc.) oraz z budżetu państwa – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15 proc.).

  • W Centrum Nanotechnologii studenci będą uczyć się dyscyplin związanych z nanotechnologią, inżynierią materiałową i innymi kierunkami. Przede wszystkim chodzi o umiejętność tworzenia nowych materiałów, o innowacyjnych użytecznych właściwościach i możliwościach ich wykorzystania – mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski, inicjator budowy obiektu. – Nowoczesna aparatura do celów kształcenia, interdyscyplinarny charakter kształcenia z silnym akcentem na dyscypliny bazowe takie jak fizyka, chemia, inżynieria materiałowa i in. zapewni kształcenie nanoinżynierów o najwyższych kwalifikacjach.

Budowa czterokondygnacyjnego budynku dydaktycznego trwała od końca lutego 2010 roku. W Centrum znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów dydaktyczno-badawczych, m.in.: syntezy wysokotemperaturowej, syntezy nanomateriałów organicznych, cienkich warstw, laserowej preparatyki powierzchni biomateriałów, badania powierzchni materiałów, a także laboratorium optoelektroniczne wysokiej czystości, preparatyki materiałów polimerowych, analizy termicznej, mikroskopii elektronowej i optycznej czy też specjalistyczne laboratorium AFM/STM.

Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą m.in.: wielofunkcyjny mikroskop AFM/STM pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe,  mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny, urządzenia do nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych. Najdroższy przyrząd, którego zakup jest planowany w ramach projektu szacowany jest na ponad 4,8 mln zł.

W Centrum Nanotechnologii znajdują się także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową, audytorium wykładowe, które pomieści 142 osoby, a nawet Regionalna Biblioteka Nanotechnologii. Na podziemnym parkingu wybudowanym tuż obok obiektu przygotowano miejsca na 84 samochody.

W marcu 2013 rozpoczną się prace przy budynku B Centrum, który zlokalizowany będzie na ul. Siedlickiej.  Skupiać się tam będzie 11 laboratoriów o powierzchni 540 m2, audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...