20.02.2013 16:03 0

PKP pozbywa się dworców, a na największych będą menadżerowie

Menadżerowie na 13 największych dworcach, 20 zmodernizowanych obiektów do końca 2013 roku, docelowo 800 gotowych do przekazania samorządom lub wystawionych na sprzedaż w ramach programu „Dworce na własność” – to założenia nowego planu zarządzania dworcami przygotowanego przez Pion Nieruchomości PKP SA.

Na sprzedaż będzie wystawiony między innymi dworzec kolejowy w Gdańsku Oliwie. PKP zajmuje się wyceną budynków, a pierwsze przetargi powinny ruszyć tuż przed wakacjami. Dworce w Gdyni i Gdańsku czekają natomiast zarządzanie przez specjalnie powołanych do tego celu menadżerów. Ci powinni być znani już do końca kwietnia.

Obecnie PKP SA zarządza ponad 2500 dworcami, z czego ok. 600 obsługuje ruch pasażerski pociągów.

  • Głównym wyzwaniem Pionu Nieruchomości jest zagospodarowanie obiektów dworcowych, a ich utrzymaniu nadanie ekonomicznego sensu poprzez usprawnienie procesów komercjalizacji i modernizowania dworców. Od strony klientów wprowadzamy funkcję menadżera, który będzie dbał o komfort usług na podległym mu dworcu, zarówno dla pasażerów, jak i najemców – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości.

Wzorem centrów handlowych, PKP SA wprowadza menadżerów dworców – pojawią się oni do połowy 2013 roku na 13 kluczowych obiektach. Menadżerowie dworców będą działać w ramach Biur Obsługi Klienta. Pierwsze działa już na dworcu Warszawa Centralna, w ciągu kilku dni będzie uruchomione także na dworcu Wrocław Główny.

Zadaniem menadżerów dworca będzie monitorowanie sytuacji na dworcu i sprawowanie opieki nad obiektem, zapewnienie właściwego poziomu usług wyrażonego poprzez odpowiedni stan czystości oraz szybkie reagowanie na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi.

Dworzec na własność

Ze względu na wysokie koszty utrzymania, PKP SA planuje zbycie na rzecz samorządów dworców zlokalizowanych głównie w mniejszych miastach. Obecnie prawie 250 dworców jest gotowych do przekazania „od ręki”. W 2012 roku w ten sposób samorządy stały się właścicielami 58 dworców.

  • Oprócz przekazywania na rzecz samorządów, w pierwszej połowie tego roku chcemy wystawić na sprzedaż 50 dworców zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach. Ta oferta skierowana jest do każdego, kto ma pomysł na wykorzystanie dworca np. w celach komercyjnych. Mamy bardzo pozytywne przykłady wykorzystania budynków dworcowych jako np. restauracje – mówi Jarosław Bator.

Obecnie trwa proces wyceny nieruchomości z listy 50 dworców, a wiosną pojawią się oferty sprzedaży w prasie ogólnopolskiej i na stronie internetowej PKP.

Dworce nowoczesne i funkcjonalne

W roku 2013 PKP SA planuje oddać do użytku 20 zmodernizowanych dworców.

  • Pomimo problemów na rynku wykonawców budowlanych nie zwalniamy tempa. W tym roku rozpoczniemy przebudowę dworców w Szczecinie, Bydgoszczy czy Ciechanowie. Oddamy do użytku obiekty w Krakowie, Łęczycy czy Jarocinie, w sumie 20 zmodernizowanych dworców – mówi Szymon Konop, dyrektor departamentu inwestycji w PKP SA.

PKP SA od początku 2013 roku wdrożyła także plan efektywnego wykorzystywania powierzchni komercyjnych na dworcach. Korzystając ze sprawdzonych wzorców rynkowych PKP SA zdecydowała się na wynajmowanie firm zewnętrznych w przypadku największych obiektów, co ma dodatkowo usprawnić ten proces.

  • To niezwykle ważne, bo sprawna komercjalizacja pozwala na podniesienie komfortu korzystania z dworców, a z drugiej strony daje nam niezbędne środki na ich utrzymanie i modernizację, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Wprowadziliśmy zasadę, w myśl której dworzec powinien być w pełni skomercjalizowany przed oficjalnym otwarciem, tak jak ma to miejsce w przypadku np. centrów handlowych – tłumaczy Jarosław Bator.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...