13.02.2013 14:01 0

Powiat wejherowski łupkami stoi?

lupkipolskie.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wyda ok. 2,4 mld zł na poszukiwania i wydobycie gazu, w tym  gazu łupkowego - zapowiedział Sławomir Hinc, wiceprezes firmy. Odwierty w Kochanowie rozpoczną się już na przełomie lutego i marca. Kolejne odwierty planowane są w Tępczu i Częstkowie, rozpoczną się po zakończeniu procesu pozyskiwania gruntów i zgód.

W tym roku PGNiG ma wykonać 13 odwiertów poszukiwawczych.

  • To wczesna faza poszukiwawcza, która pozwoli nam być może uzyskać pod koniec tego roku pierwszą odpowiedź na temat zasobności naszych koncesji w gaz niekonwencjonalny – zaznaczył wiceprezes Sławomir Hinc.

Z kolei Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG podkreśliła, że kierowane przez nią przedsiębiorstwo nie wycofuje się ze współpracy z innymi firmami przy  poszukiwaniu gazu z łupków. PGNiG, KGHM, PGE, Enea i Tauron  podpisały w 2012 roku podczas Forum Gospodarczego w Krynicy umowę o wspólnym poszukiwaniu i wydobywaniu gazu z łupków.

  • Nie ma żadnego spowolnienia i opóźnienia. Harmonogram prac przyjęty przy podpisaniu listu intencyjnego jest realizowany. pełna współpraca między firmami konsorcjum łupkowego - powiedziała Piotrowska-Oliwa na konferencji prasowej.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji, jakie posiada PGNiG. Przez ekspertów uznawana za jedną z najbardziej perspektywicznych.

Gaz łupkowy wydobywany jest dzięki szczelinowaniu hydraulicznemu. Pod ziemię wpompowuje się mieszankę wody, chemikaliów i piasku, która powoduje pękanie skał i w ten sposób wypychanie gazu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...