Praktycznie każdy z nas codziennie rozpoczyna dzień filiżanką czarnej aromatycznej kawy. Zawarta w niej kofeina ma nas pobudzić i dodać energii do działania. Zawarta jest również w herbacie, czekoladzie, kakao oraz napojach energetyzujących to obecnie najczęściej stosowana substancja psychoaktywna.
Kawa stała się powszechnym „dopalaczem” naszego organizmu w chwilach silnego zmęczenia. Stymuluje i pobudza. Nie podlega wątpliwości, że to działanie kawy w wielu przypadkach jest zbawienne! Wielokrotnie jednak kawa staje się naszym codziennym przyzwyczajeniem - jako substancja psychoaktywna powszechnie nieświadomie i wielokrotnie nadużywana może wywoływać niepożądane działania na nasz organizm.
Spożywanie kawy ma wiele zalet i wad, choć głównie postrzegana jako napój pobudzający. Chciałabym spojrzeć na kawę w zupełnie inny sposób. Przetoczymy dziś dlaczego warto sięgać po kawę i dlaczego nie należy jej nadużywać?
Zalety:
Pobudza czynności psychomotoryczne ośrodkowego układu nerwowego, podtrzymuje stan czuwania, przeciwdziała zmęczeniu, pobudza zdolności intelektualne i skraca znacząco czas reakcji. Liczy się dawka!
Kofeina zawarta w kawie wpływa na metabolizm ustrojowy. Nasila procesy lipolizy oraz glikogenolizy tj. prowadzi do powstania podwyższonego metabolizmu, zwiększenia wydatków energetycznych i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Efekt ten jest wielokrotnie wykorzystywany w leczeniu nadwagi i otyłości pomimo tego, że efekt ten jest względnie krótkotrwały. Kofeina jest więc naturalnym termogenikiem. Filiżanka kawy przed aktywnością fizyczną będzie stymulowała rozpad tkanki tłuszczowej.
Jest skutecznym składnikiem przynoszącym ulgę w bólach migrenowych, gdyż zwęża naczynia mózgowe przy jednoczesnym rozszerzeniu naczyń wieńcowych co zwiększa zapotrzebowanie na tlen.
Wady:
Zawarte w kawie diterpeny przyczyniają się do wzrostu lipoprotein o niskiej gęstości i całkowitego cholesterolu. Zminimalizować ilość diterpenów możemy stosując bibułki filtracyjne. Największy wzrost ilości cholesterolu występuje po kawie przygotowanej tradycyjnie po zalaniu i gotowaniu zmielonych ziaren kawy, co może powodować rozwój choroby niedokrwiennej serca. Umiarkowane jej spożycie, dzięki zawartości polifenoli może zmniejszać ryzyko manifestacji schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Kofeina powoduje krótkotrwałe zwiększenie diurezy, regularne picie kawy zwiększa tolerancję organizmu na kofeinę i stopniowy spadek efektu moczopędnego. Kawa wypijana do posiłku dodatkowo zmniejsza wchłanianie żelaza o około 25-73%
Inne informacje:
Kofeinę spożywamy często i nie tylko w postaci kawy, dlatego warto zwrócić uwagę na jej ilość w naszym jadłospisie. Znaczące oddziaływania na nasz organizm jakie wywołuje, skłania do zdroworozsądkowego zalecenia umiarkowania w jej spożyciu.
dietetyk Alicja Wałdoch