Jacek Sempoliński 1927-2012. Próba retrospektywy

Kultura, Sopot

Data 03.01.2014 15:12
Miejsce PGS Sopot
Adres pl. Zdrojowy 2
Miejscowość Sopot
Bilety 10 zł , ulgowy 7 zł

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wystawę "Jacek Sempoliński 1927-2012. Próba retrospektywy", która będzie czynna w PGS do 19 stycznia.

Wystawa od 13.12.2013 do 19.01.2014 (wt.-nd. w godz. 11.00-19.00)

Wernisaż 12.12.2013 o godz. 19.30

Gdy w 2002 roku dla uczczenia siedemdziesiątej piątej rocznicy urodzin Jacek Sempoliński zaproszony został przez Narodowa Galerię Sztuki Zachętę do urządzenia rocznicowej (czytaj retrospektywnej) wystawy - się uchylił. Nadał jej tytuł a me stesso, czyli sobie samemu, i taki właśnie miała ona charakter. Była niemalże roboczym przeglądem powstałych w ostatnich dwóch latach życia obrazów i rysunków. W tym podeszłym, emerytalnym wszak wieku, pokazał artysta prace nowe i zaskakujące, nieoczekiwane i nowatorskie. Ta wystawa była potrzebna jemu, bo pracował i to być może intensywniej niż kiedykolwiek w swoim życiu, choć zawsze był człowiekiem bardzo pracowitym.

Poznawał i odkrywał siebie i to w wielu wymiarach. Sam stał się dla siebie niespodzianką, i to pewnie największą i najbardziej nieoczekiwaną.

Przeglądając dziesiątki obrazów i setki rysunków sprzed przemiany, która dokonała się na przełomie tysiącleci - 1999/2000, można powiedzieć, że Sempoliński zupełnie tego się po sobie nie spodziewał, był pewien, że jego własna sztuka, to zamknięty pod względem tematów, sposobów i technik, rozdział. Tak jednak się nie stało i w ostatnich latach przebył najbardziej fascynującą artystyczną podróż swego życia, w głąb siebie, swej fizyczności i płciowości, która zdawała się być kompletnie nieobecna, czy uśpiona dotychczas. Zbudziła się w starym człowieku i przyniosła prace kompletnie nieoczekiwane i fascynujące zarazem.

Dziś dzieło Jacka Sepolińskiego to już zamknięty rozdział w historii polskiej sztuki współczesnej. Nadszedł czas by otworzyć go na nowo i poznać, bo zdaje się być gruntownie zapoznany.

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest pierwszą próbą retrospektywy, tego zmarłego w ubiegłym roku, fascynującego artysty