Kossak, Beksiński i Młodzi Artyści w Sopocie

Kultura, Sopot

Data 28.07.2022 00:00-13.08.2022 00:00
Miejsce Grand Hotel
Miejscowość Sopot
Bilety Wstęp wolny

Już od 8 sierpnia wielbiciele sztuki przebywający nad morzem będą mogli podziwiać prace wielkich polskich artystów – na wystawach w sopockim Grand Hotelu wyeksponowane zostaną dzieła wybitnych mistrzów sztuki fantastycznej (m.in. Zdzisława Beksińskiego czy Tomasza Sętowskiego), malarskie dziedzictwo rodziny Kossaków, a także bardziej nam współczesne, wyselekcjonowane prace młodych twórców takich jak Bożena Sieczyńska czy Marcin Tomaszewski. Wystawy organizowane przez DESA Unicum zostaną zwieńczone aukcjami kolejno 11, 12 i 13 sierpnia w tej samej lokalizacji – w Sofitel Grand Sopot.

Na wystawie prezentowane będą 23 obrazy Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków – rodu, który swoją twórczością zapisał się na kartach polskiej historii jako reprezentujący patriotyzm i ducha narodowego. Nieczęsto możemy podziwiać prace wszystkich trzech pokoleń zebrane na jednej ekspozycji. Obrazy sygnowane podpisami trzech wielkich mistrzów, których nazwisko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wśród polskich twórców, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów sztuki dawnej i potrafią osiągać rekordowe ceny. Najwyższą do tej pory sumę za pracę Juliusza Kossaka zapłacono za cykl 4 akwarel „Polowanie na niedźwiedzia” („Scena z polowania na niedźwiedzie w Użoku”) z 1874 roku na aukcji Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie w grudniu 2021 r.: 1,44 mln zł.

Unikatem wśród prezentowanych dzieł jest cykl 12 kompozycji wykonanych akwarelą i tuszem do powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza przez najstarszego z rodu Kossaków – Juliusza. Cykl powstał na specjalne zamówienie Edwarda Trzemeskiego, lwowskiego fotografa i wydawcy, następnie zreprodukowany i zaprezentowany w albumie. Malarz będący w tamtych czasach jednym z najpopularniejszych polskich artystów, zawarł w kompozycjach najbardziej kluczowe i przejmujące wydarzenia powieści, takie jak pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem czy śmierć Longinusa Podbipięty. Prace przez długi czas uznawane były za zaginione, znajdowały się poza granicami kraju w prywatnych kolekcjach. Po raz pierwszy po wielu latach ujrzały światło dzienne podczas wystawy „Juliusz Kossak (1824-1899). W setną rocznicę śmierci artysty” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w 1999 r. Obecnie wartość cyklu szacowana jest między 1,5 a 2,5 mln złotych. Na wystawie zobaczymy również prace takie jak: „Noc listopadowa” i „Portret śpiewaczki operowej Ireny Luce na pokładzie statku” Wojciecha Kossaka a także „Napoleon pod Moskwą” i „Piłsudski na Kasztance” Jerzego.

Do grona artystów, których nie trzeba przedstawiać, należy także Zdzisław Beksiński. Urodzony w Sanoku malarz, grafik, rysownik i fotograf jest obecnie ikoną światowego surrealizmu a jego prace są jednymi z najbardziej poszukiwanych obiektów na rynku kolekcjonerskim. Na wystawie „Sztuka fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny” będzie można zobaczyć obraz „Bez tytułu (Z2)”. Utrzymane w odcieniach zieleni dzieło przedstawiające pojedynczy, osamotniony kształt, który może przypominać ludzką głowę, maskę lub posąg z Wysp Wielkanocnych, pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku, a więc ostatniej dekady życia artysty. W tym czasie Beksiński w swojej twórczości oddalił się od najbardziej dla niego charakterystycznej fantastyki i powrócił do sposobu malowania z wczesnej młodości, koncentrując się na harmonii kompozycji i doskonaląc przedstawiane formy. Posągowy wizerunek z obrazu zatrzymuje widza przed sobą i zmusza do zadumy swoją ponurą monumentalnością. Jego estymacja to 400-600 tys. zł.

Na wystawie zobaczymy również prace Tomasza Sętowskiego. Malarz tworzy w nurcie realizmu magicznego a jego bajkowe sceny zdobywają uznanie na całym świecie, także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie jako pierwszy artysta prezentował swoje prace w Burj Al Arab, Abu Dhabi Cultural Foundation i Emirates Towers. Składające się z mnóstwa drobnych detali obrazy zdają się wciągać widza w głąb i przykuwają wzrok na długo, czego najlepszym przykładem są „Znalezisko” i „Alicja w krainie czarów”. Na wystawie zobaczymy także twórczość artystów takich jak Maksymilian Novak-Zempliński, Jerzy Mróz czy Jacek Yerka.

Trzecim tematem sopockich wystaw będzie Młoda Sztuka. Tworzona przez młodych, ambitnych i coraz bardziej rozpoznawalnych artystów szturmem podbija galerie nie tylko w Polsce. Projekt został zainicjowany przez największy w Polsce dom aukcyjny DESA Unicum w 2008 r., by wspierać młodych twórców, dopiero zaczynających swoją artystyczną drogę. Podczas sierpniowej edycji Młodej Sztuki będziemy mogli podziwiać wyjątkowo różnorodną gamę tematów poruszanych przez najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia. Wśród prezentowanych twórców pojawią się: Mirella Stern, Klaudia Świątczak-Pjanka, po długiej przerwie Denys Molerio Pena, Grzegorz Klimek, Robert Jadczak, Izabela Gałązka, Agnieszka Zabrodzka, Adam Wątor oraz nowi artyści, warci zauważenia: Hanna Parchańska, Szymon Poloczek, Anna Chorzępa-Kaszub czy Kornel Kowalski.

Mimo mnogości tematów i barw, niektórych z twórców inspirują podobne motywy. Prace „Szczęście 6” Bożeny Sieczyńskiej, trójmiejskiej malarki zainspirowanej pięknem natury i „Dizajnerki VII” Izabeli Gałązki łączy kobiecość, choć ujęta bardzo różnorodnie. W człowieku inspiracji szuka również Marcin Tomaszewski. Jego sztuka wyraża się poprzez surrealistyczne budowle i postacie. W obrazach Hanny Parchańskiej nie doszukamy się dosłownej postaci człowieka. Wykorzystując akryl, sprej i markery, tworzy chaos barw i kształtów, odzwierciedlający jej emocje. Na wystawie pojawią się również obrazy Magdaleny Jędrzejczyk „Żółte slipy” i Michała Mąki „Modern Lisa”, a także prace Gossi Zielaskowskiej, Luizy Los Pławszewskiej, Filipa Łozińskiego i Agnieszki Zabrodzkiej. Cena wywoławcza wszystkich prac to 1000 zł.

Partnerem wydarzenia jest Sofitel Grand Sopot.

Partnerem aukcji Młodej Sztuki jest Samsung The Frame.

Wszystkie wystawy będą dostępne:

  • 28 lipca – 5 sierpnia 2022 r. w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1a w Warszawie, godz. otwarcia: pn-pt 11:00-19:00, sb 11:00-16:00
  • 8-13 sierpnia 2022 r. w Sofitel Grand Sopot przy ul. Powstańców Warszawy 12/14 w Sopocie.

Wstęp wolny

Daty aukcji:

  • Ród Kossaków – 11 sierpnia 2022 r., godz. 18:00
  • Sztuka fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny – 12 sierpnia 2022 r., godz. 18:00
  • Młoda Sztuka – 13 sierpnia 2022 r., godz. 18:00

Miejsce aukcji: Sofitel Grand Sopot przy ul. Powstańców Warszawy 12/14 w Sopocie