Dzień Kina Polskiego

Kultura, Gdynia

Data 11.11.2018 10:00
Miejsce Gdyńskie Centrum Filmowe
Miejscowość Gdynia

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się ze 110. urodzinami polskiego kina. Najstarszym polskim filmem jest pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura” w reżyserii Kazimierza Prószyńskiego. Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego, które należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – najlepszych kin w Polsce wychowujących następne pokolenia wytrawnych kinomanów – zachęca do uczczenia obu wyjątkowych dat w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie! 

W niedzielę, 11 listopada, w repertuarze dominować będą filmy polskie. Gdyńskie Centrum Filmowe pokaże „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego z 1921 roku, a także kultową komedię „Miś” (1981) w reżyserii Stanisława Barei.

Obejrzeć będzie można również filmy: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Kamerdyner”, „Zimna wojna”, „Jak pies z kotem”, „53 wojny”. Na wszystkie wymienione tytuły bilet do Kina Studyjnego 11 listopada kosztuje tylko 11 złotych. 

W repertuarze tego dnia są ponadto polskie filmy: „Kler”, „7 uczuć” oraz „Planeta singli 2”.

Organizatorami Dnia Kina Polskiego w całym kraju są: Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekt otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.