09.12.2012 16:38 0

Dlaczego lunatykujemy?

Somnambulizm czy inaczej sennowłóctwo może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest to teraz jedna z najbardziej poważnych chorób cywilizacyjnych.

Sennowłóctwo jest dosyć poważną przypadłością. Wiąże się ono ze zjawiskiem chodzenia podczas snu. Lunatyzm jest ściśle powiązany z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Dlatego też często występuje u dzieci. U dorosłych przypadłość ta pojawiając się dosyć często i regularnie jest oznaką choroby. Stwierdza się, że około 18 % populacji cierpi na wspomnianą przypadłość.

W dzisiejszych czasach jesteśmy już przyzwyczajeni do myśli, że ktoś z naszych bliskich cierpi na sennowłóctwo. Dlaczego nie potrafimy nad tym zapanować? Otóż amerykańscy naukowcy dowodzą, że lunatyzm w pewnym stopniu dziedziczymy po naszych przodkach. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że jeżeli ktoś z naszej rodziny chodzi we śnie to prawdopodobnie nas też kiedyś dotknie ta przypadłość. Inni naukowcy twierdzą natomiast, że za sennowłóctwo odpowiedzialne są środki nasenne czy antydepresanty przyjmowane w dużych ilościach. Oddziaływają one bowiem znacznie na nasz układ nerwowy i niosą ze sobą dużo skutków ubocznych.

Objawy lunatyzmu mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi ludźmi. Zdarza się, że osoby te wstają dosyć gwałtownie z łóżka, chodzą i robią inne czynności (jedzą, ubierają się, czytają). Umysł takiej osoby znajduje się jednak w stanie snu. Nie potrafi zatem kontrolować swojego zachowania.

Oczy takiej osoby są otwarte, zatem bez przeszkód może omijać przeszkody. Odpowiedzi na konkretne kwestie mogą być powolne, zależeć mogą także od tego czy dana osoba ma ochotę odpowiedzieć na dane pytanie oraz czy nie jest ono zbyt skomplikowane. Zawsze jednak możemy spodziewać się szczerych odpowiedzi. Osoby, które cierpią na lunatyzm nie zdają sobie z tego sprawy. Taka nocna wycieczka nie pozostawia w ich umyśle żadnych wspomnień. Dowiadują się one zatem o nękającej ich przypadłości od bliskich im osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...