03.10.2013 11:22 0

Popraw swoje badania krwi!

Warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie, które jest wyznacznikiem codziennego samopoczucia. Jeśli morfologia krwi nie zachwyciła Twojego lekarza z pewnością pomoże Ci zastosowanie się do wytycznych zawartych w tym artykule.

Warto zbadać organizm i jego kondycję za pomocą podstawowych badań. Mogą one bowiem zobrazować stan naszego samopoczucia, stany zapalne, początkowe stadium danej choroby i pozwolić na dalsze kroki polegające na leczeniu wykrytych przypadłości.

Jeżeli zwrócimy się do lekarza rodzinnego i on skieruje nas na badanie krwi, to za morfologię nie zapłacimy nic. Jeżeli natomiast zadecydujemy o takim badaniu na własną rękę, spodziewać się możemy cen wahających się w granicach od 5 do 20 zł za jedno badanie.

Często nie zwracamy uwagi na sposób naszego odżywiania powodując jego spustoszenie. Znacznym obciążeniem dla naszego zdrowia jest prowadzenie diety powodującej efekt jo-jo. Prowadzi to niestety do pustoszącej nasz organizm anemii. Warto także zwrócić uwagę na tryb życia. Siedzący wraz z ograniczoną aktywnością również nie pomaga w zadbaniu o własne zdrowie. W celu naprawienia wszystkich grzechów uczynionych wobec naszego organizmu warto zwrócić szczególną uwagę na to, co i jak jemy. Jeżeli bowiem badania mają nieznaczne odstępstwa od normy możemy poradzić sobie sami. Nie musimy zatem faszerować się tabletkami, a w zamian za to zrobić coś zdrowego i pysznego do jedzenia dla nas i naszej rodziny.

Żelazo

W celu podniesienia poziomu erytrocytów we krwi (czerwonych krwinek), których niski poziom jest oznaką anemii, objawiającej się ciągłym zmęczeniem, łamliwością włosów i paznokci, uciążliwymi bólami głowy, czy pęknięciami skóry w kącikach ust, musimy spożyć dziennie dawkę 18 mg żelaza. Znajdziemy je w zielonych warzywach takich jak brokuły, sałata, szpinak. Bardzo dużo żelaza ma w sobie również soczewica oraz nasiona słonecznika i dyni. Nie bez znaczenia były również namowy naszych mam do jedzenia ryb oraz mięsa, a przede wszystkim wątróbki. Również ona posiada bardzo dużo żelaza. Należy pamiętać, że jego przyswajalność w organizmie wspomaga witamina C, za to utrudnia picie kawy i herbaty.

Aby podnieść poziom erytrocytów we krwi należy również prowadzić aktywny tryb życia, ale nie wolno również przesadzać. Wszystko powinno być umiarkowane. Bardzo dobrą metodą na wzrost czerwonych krwinek jest picie napoju ze zmiksowanej natki pietruszki, którą łączy się z sokiem cytrynowym, wodą i łyżką miodu.

Cukier

W celu zbicia cukru we krwi, którego norma zwyczajowo wynosi od 60 do 100 mg/dl również należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania i tryb życia. Cukrzyca jest chorobą niebezpieczną, która nie ma znaczących objawów, a powoduje ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Nadmiar cukru we krwi niszczy narządy wewnętrzne, uszkadza naczynia krwionośne, a przede wszystkim prowadzi do cukrzycy typu 2 z którą trzeba się już nauczyć żyć.

Poziom glukozy we krwi możemy obniżyć odstawiając wszelkie słodycze, tłuste masło, śmietanę, mleko, wędliny czy zwykłe bułki. Zdrowa jest cielęcina, która reguluje poziom cukru we krwi. Należy również jeść brukselkę, fasolkę szparagową, makaron razowy czy chleb gruboziarnisty. Spożywane dania należy spożywać regularnie, nie zapominając o śniadaniu obfitym w białka, a małą ilość węglowodanów. Dobroczynny wpływ na podwyższony poziom glukozy ma także grejpfrut, który należy pić w porcji 3 szklanek soku dziennie.

Cholesterol

Cholesterol, który znajduje się w osoczu krwi mimo, że jest niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu może być również niebezpieczny dla naszego organizmu. Norma cholesterolu waha się w granicach od 150-200 MG/DL.

W celu jego zmniejszenia należy odstawić tłuszcz zwierzęcy i znaleźć odpowiedniki. Jeśli zawsze wybieraliśmy wieprzowinę to zamieńmy ją rybami, a zamiast masła wybierzmy olej. Należy ograniczyć do minimum tłuste mięso, odstawić śmietanę, tłusty twaróg czy sery pleśniowe, a także słodycze. Zły cholesterol obniża sok z aronii i czarnych porzeczek.

Ważny jest aktywny tryb życia. Wysiłek powinien trwać dłużej niż 1 h co jest spowodowane specyficznym zachowaniem organizmu. Po rezerwy tłuszczu sięga on dopiero po upływie 0,5 h.

Ciśnienie krwi

Normalne ciśnienie krwi powinno wahać się w okolicach 120/80 MM HG. Zbyt wysokie lub zbyt niskie źle wpływa na nasze samopoczucie i może prowadzić do zawału serca, a nawet do śmierci. Przy tej dolegliwości należy postawić na ruch. Podobnie jak w podniesieniu wartości żelaza tak i przy dolegliwościach związanych z nadciśnieniem zbawienny wpływ ma natka pietruszki. Podobny efekt ma aronia oraz jagody. Przy nadwadze należy również opracować odpowiednia dietę, która pozwoli na zrzucenie kilku kilogramów odciążając w ten sposób nasze serce.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...