04.01.2025 08:00 0 TS/ZUS Gdańsk
Od stycznia zwiększa się grupa osób uprawnionych do świadczenia wspierającego. O dodatkowe środki będą mogły wystąpić również dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które uzyskały decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której potrzebę wsparcia ustalono na poziomie 78-86 punktów.
Osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat mogą ubiegać się o świadczenie wspierające od 1 stycznia ubiegłego roku. Aby je otrzymać należy najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Dopiero, gdy ta tej decyzja będzie ostateczna można złożyć do ZUS elektroniczny wniosek o wypłatę świadczenia.
— To, kiedy będzie można złożyć wniosek do ZUS zależy od liczby punktów zawartej w decyzji wojewódzkiego zespołu oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego. - Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026 r. Ponadto osoby, które mają co najmniej 70 pkt mogą uzyskać świadczenie wspierające już od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez gminy.
Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. renty socjalnej i wraz nią będzie waloryzowane. Obecnie wynosi ona 1780,96 zł. W zależności od poziomu potrzeby wsparcia będzie to: 95–100 pkt. – 220 proc. renty socjalnej; 90–94 pkt. – 180 proc. renty; 85–89 pkt. – 120 proc. renty; 80–84 pkt. – 80 proc. renty; 75–79 pkt. – 60 proc. renty i 70–74 pkt. – 40 proc. renty socjalnej.
— O świadczenie wspierające mogą starać się osoby z niepełnosprawnością potwierdzoną w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS, orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia - tłumaczy Cieszyński.
Wojewódzki zespół wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat. Gdy decyzja wojewódzkiego zespołu będzie ostateczna, osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik.
Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności, który prowadzi Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.
ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające na rachunek bankowy w Polsce, podany we wniosku. Wsparcie będzie wypłacane łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie może zostać zajęte przez komornika.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.