18.12.2024 12:00 2 TS
Susze, upały i powodzie coraz częściej można zaobserwować w Polsce. W Redzie szukają odpowiedzi i rozwiązań w jaki sposób załagodzić skutki tych zjawisk. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie, 17 grudnia 2024 roku, odbyło się trzecie spotkanie dotyczące Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu.
Tematem tego spotkania było przedstawienie "wyników oceny opcji adaptacyjnych i wybór opcji". Omówili je przedstawiciele Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
— Potrzeby związane są z koniecznością podnoszenia edukacji klimatycznej, budowania świadomości klimatycznej, włączania różnych działań związanych z adaptacją do zmian klimatu do polityk, które przygotowywane są przez samorząd lokalny, takich jak strategia, studium uwarunkowań, program ochrony środowiska, ale to także, co silnie wyszło nam w badaniach i potwierdzili to interesariusze, działania związane z błękitną zieloną infrastrukturą, czyli takie działania, które wpływają na naszą jakość życia - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Paulina Legutko-Kobus, członkini zespołu do opracowania MPA dla zmian klimatu dla miasta Reda.
MPA ma zawierać m.in. diagnozę dla Redy z analizą ryzyka klimatycznego, oceną potencjału adaptacyjnego i wnioskami czy część programową, w tym określenie działań adaptacyjnych, zasady wdrażaniu planu, wnioski i rekomendacje.
— To dokument, który wypracowywany jest z mieszkańcami, z urzędnikami i instytucjami, który polega na tym, że wskaże nam te zadania, te inwestycje, te miejsca w mieście, które powinniśmy poprawić tak, aby radzić sobie z suszą albo np. z ulewnymi deszczami - mówi w rozmowie z TTM Mateusz Richert, burmistrz Redy.
— To co dla Redy jest takie istotne, to są przede wszystkim kwestie związane ze zmianami wynikającymi ze zmiany stosunku wodnych. To potrzeba zwiększania małej retencji, praca związana z zagrożeniem powodziowym. To są oczywiście też wszelkie kwestie z pojawiającymi się falami upałów. Reda nie jest dużym miastem, ale mimo tego mamy też obserwowane niewielki miejskiej wyspy ciepła. Mamy lokalne podtopienia. Wszystko to są skutki zmian klimatu, które obserwujemy i musimy przeciwdziałać - uzupełnia Legutko-Kobus.
Jak wyjaśnia burmistrz mieszkańcy Redy mogą włączać się w tworzenie tego dokumentu.
— Odbywają się konsultacje tego dokumentu. Są spotkania, właśnie po to, żeby zabierać głos i mieć realny wpływ co się znajdzie w tym dokumencie. A potem, ja jako burmistrz, radni miejscy albo też sami mieszkańcy będziemy wykonywać w Redzie, żeby żyło się tutaj lepiej. I te susze, ulewne deszcze i wichury były mniej straszne - tłumaczy Richert.
Na wiosnę 2025 roku urząd ma być gotowy na finalizację tego dokumentu.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.