Politycy nie zabijajcie polskich mediów

15.06.2024 15:00 1 TS

Rozmawiali z mieszkańcami o zmianie klimatu. W Redzie chcą stworzyć Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu

źródło: telewizjattm.pl

W Redzie ma powstać Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Odbyło się pierwsze z kilku spotkań, w którym wzięli udział m.in. mieszkańcy miasta. - Zmiany klimatu są faktem. Wiemy, że dotykają nas różne ekstremalne zjawiska - podkreślali podczas spotkania eksperci.

Susze, huragany upały powodzie coraz częściej można zaobserwować w Polsce. W Redzie szukają odpowiedzi i rozwiązać w jaki sposób załagodzić skutki tych zjawisk. Stąd też ma powstać Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu.

Stoimy jako miasto przed ogromnym wyzwaniem i zmianami klimatycznymi. Pojawiają się nawalne deszcze, powodzie, wbrew pozorom mamy problem z suszą. Wydaje się, że skoro dużo pada, to tej suszy nie ma. Natomiast ziemia jest tak wysuszona, że ten deszcz po prostu po niej spływa. Stąd pojawiają się zalania i powodzie. Ten Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu ma na celu przystosowanie miasta i pomóc nam w realizacji zadań, które zaadaptują miasto, żeby nie było tych zjawisk - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Dominika Kudlińska, zastępca burmistrza Redy.

MPA ma zawierać m.in. diagnozę dla Redy z analizą ryzyka klimatycznego, oceną potencjału adaptacyjnego i wnioskami czy część programową, w tym określenie działań adaptacyjnych, zasady wdrażaniu planu, wnioski i rekomendacje. Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu ma zostać opracowany w ciągu dwóch lat.

Mamy już na to 17 miesięcy. To jest dokument strategiczny, który ma służyć mieszkańcom po to, żeby miasto mogło się zaadaptować do zmian klimatu. Zmiany klimatu są faktem. Wiemy, że dotykają nas różne ekstremalne zjawiska. Reda ma zwłaszcza duże problemy z gospodarką wodami opadowymi i też z wylewaniem rzeki Redy. Odpowiednie zagospodarowanie terenu, zieleni w mieście to wszystko może nam pomóc i łagodzić te negatywne zmiany klimatu i warto na to postawić - wyjaśnia w rozmowie z TTM Agnieszka Kuźmierz, kierowniczka zespołu opracowującego MPA.

W Redzie odbyło się pierwsze spotkania dotyczące MPA. Wzięli w nim udział mieszkańcy, którzy mogli wysłuchać głosu ekspertów. Wśród zaproszonych gości był fizyk atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim i przewodniczącym zespołu do spraw kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, Szymon Malinowski.

Lokalnie mamy na to wpływ, żeby dostosować się i zmniejszać emisje lokalne. Te lokalne emisje to oczywiście kropla w wielkim oceanie, ale każda kropla się liczy. Natomiast dostosowanie się do tej zmiany klimatu to jest ważne dla naszego komfortu, dla jakości życia i dla naszej przyszłości. Jeżeli nie będziemy dostosowani zmieniające się warunki bardzo źle na nas wpłyną - podkreśla Malinowski.

W ramach przygotowań nad MPA odbędą się jeszcze trzy spotkania.

23 kwietnia 2024 roku Gmina Miasto Reda podpisała umowę o dofinansowanie projektu 'Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Reda', w ramach programu Fundusze Europejskie na infrastrukturę, klimat, środowisko 2021- 2027, działanie FENX.02.04. Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...