16.12.2024 07:57 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Konsekwencje wykrycia nielegalnego oprogramowania w firmie mogą być bardzo dotkliwe. Szczególnie w sytuacji, gdy było ono wykorzystywane w celach komercyjnych, jak na przykład programy CAD, w których projektuje się produkty wypuszczane następnie na rynek. Czy tak się zdarza? Niestety tak. Czy można ograniczyć rozmiar strat będących efektem naruszenia prawa? Można, poprzez szybką reakcję i legalizację posiadanego oprogramowania.
Za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie grożą poważne konsekwencje prawne, w tym nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskata nośników danych. Sprawa trafia do sądu w oparciu o Kodeks Karny (art. 293) oraz Ustawę o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych (art. 116). Jednak zanim do tego dojdzie, przedsiębiorstwo otrzymuje zwykle notę od kancelarii prawnej reprezentującej firmę, której prawa zostały naruszone. Jak wtedy postąpić?
Przede wszystkim nie należy próbować zacierać śladów, gdyż w tej sytuacji dowody wystarczające do wejścia na drogę sądową zostały już zgromadzone. Można natomiast dążyć do polubownego rozwiązania, ograniczając straty finansowe oraz ryzyko utraty dobrego wizerunku a także danych wytworzonych z użyciem pirackiego programu.
Przykładowo legalizacja oprogramowania CAD takiego jak SOLIDWORKS to ustalony proces, który ma umożliwić firmie dalsze działanie, bez przestojów w pracach projektowych. Zwykle wystarczy wniesienie należnych opłat licencyjnych we współpracy z certyfikowanym dystrybutorem oprogramowania, w tym przypadku może to być Visiativ Poland.
Sprawnie i na czas przeprowadzona legalizacja SOLIDWORKS pozwala przedsiębiorstwu przede wszystkim uniknąć konsekwencji prawnych związanych z czerpaniem zysków z naruszania praw autorskich.
Po legalizacji wzrasta bezpieczeństwo zasobów informatycznych i poziom ochrony wrażliwych danych projektowych. Dzieje się tak dlatego, że częścią legalizacji jest profesjonalne wdrożenie oprogramowania i uzyskanie dostępu do wsparcia technicznego ze strony dystrybutora. W efekcie oprogramowanie służy już nie tylko samemu projektowaniu, ale zwiększa też poziom cyberbezpieczeństwa. W dobie ostrej konkurencji i wysublimowanych form szpiegostwa przemysłowego, legalne oprogramowanie okazuje się podwójnie opłacalne: nie generuje ryzyka karnego oraz otwiera nowe możliwości.
Legalizacja SOLIDWORKS to także uzyskanie dostępu do najnowszych funkcji oprogramowania, a w przypadku dystrybutora Visiativ Poland także do najnowszych narzędzi usprawniających pracę projektantów CAD, oszczędzających czas i zmniejszających ilość błędów w projektach.
Wchodząc w proces legalizacji oprogramowania SOLIDWORKS firma określa rodzaj licencji na legalne oprogramowanie.
Zakupione licencje nie mogą mieć wartości niższej od wartości wykrytego nielegalnego oprogramowania.
Umowa na świadczenia usługi subskrypcji lub licencja wieczysta są niezbędne do polubownego zakończenia sprawy i dalszego korzystania z oprogramowania SOLIDWORKS. W przypadku wyboru umowy subskrypcyjnej, Visiativ Poland zawsze prosi o zgodę na jej cykliczne coroczne przedłużenie.
Tego typu oprogramowanie może zostać wykryte z największym prawdopodobieństwem w firmie produkcyjnej, która sama projektuje własne produkty. Nie wnikając w kwestię jak może w ogóle dojść do zainstalowania pirackiego oprogramowania na firmowych komputerach, jego użytkowanie wskazuje, że jest użyteczne w zadaniach realizowanych w firmie.
Legalizacja SOLIDWORKS z jednej strony uwalania firmę od poważniejszych konsekwencji, karnych oraz finansowych, a z drugiej strony otwiera możliwość pełniejszego wykorzystania SOLIDWORKS w pracach działu projektowego i w podniesieniu cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Legalizację można przeprowadzić we współpracy z Visiativ Poland.