W 2024 roku pożegnaliśmy na Nordzie i w naszym regionie osobistości m.in. ze sportu, kościoła czy polityki. Zbliża się Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, których nie ma już z nami.
Elżbieta Rogala-Kończak
Elżbieta Rogala-Kończak urodziła się w roku 1952 roku w Gdańsku. W swoim procesie edukacji ukończyła studia z zakresu elektroniki na Politechnice Gdańskiej. Później pracowała między innymi jako programista. W wyborach parlamentarnych w roku 2001 startowała z ramienia Unii Wolności. W roku 2002 została wybrana na burmistrza Rumi. Stanowisko to pełniła do roku 2014. Zmarłą 23 lutego 2024 roku w wieku 72 lat.
Adam Zażembłowski
Zażembłowski był burmistrzem Pucka w latach w latach 1999-2006. Od 2010 roku był radnym powiatu puckiego, a od 2024 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Puckiego. Zmarłw sierpniu 2024 roku w wieku 58 lat.
Aleksandra Sychowska
W czasie Powstania Warszawskiego nosiła pseudonim „Oleńka”. Po wojnie zamieszkała w Kościerzynie. W urzędzie gminy podjęła pracę jako księgowa w Wydziale Finansów, a następnie pracowała jako instruktorka w Kościerskim Domu Kultury. Interesowała się współczesną polityką, a swój wolny czas spędzała na uprawianiu działki. Wszystkie swoje przemyślenia opisywała w wierszach.
"Oleńka" doczekała się też potomstwa - dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Do Rumi przeprowadziła się w 1998 roku, gdzie zamieszkała u młodszego syna, w domu przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. W lutym 2024 r. obchodziła 102. urodziny.
Aleksandra Sychowska za wybitne zasługi dla ojczyzny została odznaczona Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w maju 2024 roku.
ks. kan. Jan Plottke
14 marca 2024 r. w wieku 56 lat zmarł ks. kan. Jan Plottke, który był proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Starzynie od 1 sierpnia 2004. Wcześniej jako wikariusz pełnił posługę kapłańską w parafii Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.
Śp. Ks. Jan Plottke od października 2021 r. był także wicedziekanem dekanatu Żarnowiec. W 2022 roku obchodził 30-lecie kapłaństwa.
Bogdan Klauza
1 września 2024 r. zmarł Bogdan Klauza, wieloletni Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pucku, w wieku 86 lat. Był niezwykle zasłużonym działaczem lokalnym, oddanym rzemiosłu i społeczności. Został uhonorowany najwyższym rzemieślniczym odznaczeniem - Szablą Kilińskiego.
Alojzy Damaszke
W wieku 81 lat zmarł druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanie, Alojzy Damaszke. Był jedną najbardziej zasłużona osobistość w historii jednostki z gminy Szemud. Alojzy Damaszke urodził 4 czerwca 1943 r. w Wejherowie. Był tartatcznikiem, społecznikiem oraz przede wszystkim strażakiem. Był również twórcą Strażackiej Orkiestry Dętej OSP Bojano, do dziś znakomicie funkcjonującej jako Orkiestra Dęta Gminy Szemud. Zmarł we wrześniu 2024 roku.
Norbert Ceynowa
Norbert Ceynowa przez 25 lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leona Bizewskiego w Gnieżdżewie w latach 1966 - 1991. Urodzony 30 marca 1942 roku, zmarł 6 czerwca 2024 roku w wieku 82 lat. Był zaangażowany w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Gnieżdżewie. Był jednym z inicjatorów powstania w jednostce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która początkowo funkcjonowała jako Harcerska Drużyna Pożarnicza.
Benedykt Król
Benedykt Król był wieloletnim trenerem juniorek i juniorek młodszych w UKS „Siódemka” Rumia, a także wychowawcą wielu pokoleń młodzieży w biegu na orientację. Zmarł w sierpniu 2024 roku.
Przemysław Gleske
W dniu Wszystkich Świętych zmarł Przemysław Gleske. W OSW nr 2 był surdopedagogiem, nauczycielem matematyki i języka migowego.
Alfons Trocki
Alfons Trocki, pochodzący z rumskiej Białej Rzeki weteran wojenny odszedł 21 grudnia 2024 roku, w wieku 103 lat. W czasie II wojny światowej podporucznik Trocki przymusowo służył w niemieckiej armii na froncie wschodnim, gdzie został ranny. Po odniesieniu obrażeń zdezerterował i dołączył do wojsk alianckich. Był również członkiem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, walczącej pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego.
W wieku 80 lat zmarł Antoni Wica. Był założycielem klubu sportowego Sztorm Mosty. Przez ponad 20 lat służył także w wojsku. Wica był również członkiem Związku Piłsudczyków RP. W 2015 roku otrzymał statuetkę "Złotego Kłosa" za kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych oraz za promowanie gminy i jej społeczności. Zmarł 21 maja 2024 roku.
Antoni Wica
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.