19.10.2024 15:05 0 PM/Urząd Morski w Gdyni

Akcja refulacja. Najwrażliwszy odcinek tej plaży zostanie wzmocniony

Fot. UM Sopot

Aktualnie plaża w tym miejscu ma szerokość maksymalnie 30 metrów, dzięki wykonanym pracom będzie szersza o kolejne kilkanaście. Rozpoczyna się mobilizacja sprzętu, niezbędnego do wykonania sztucznego zasilenia sopockiej plaży.

W okolicy wejścia nr 34 składowane będą elementy rurociągu, służącego do transportu piaszczystego materiału, wzmacniającego brzeg. Roboty refulacyjne rozpoczną się w nadchodzącym tygodniu.

Miejsce poboru urobku to okolice molo, a obszar przewidziany do zasilenia stanowi plaża pomiędzy wejściami nr 33 a 43 (odcinek o długości około 700 m) – informuje Urząd Morski w Gdyni.

Aktualnie plaża w tym miejscu ma szerokość maksymalnie 30 metrów, dzięki wykonanym pracom będzie szersza o kolejne kilkanaście. Pozwoli to również na osiągnięcie optymalnego ukształtowania dna i samej plaży, poprzez uzupełnienie strat, spowodowanych erozyjnym oddziaływaniem morza.

Od Przystani Rybackiej (wejście nr 31) w kierunku molo brzeg jest dość stabilny, jednak na odcinku od wejścia nr 34 w kierunku Gdańska wyraźnie podlega erozji. Zdarzały się tu przypadki wlewania wody na zaplecze - wezbrania sztormowe. W związku z tym, zaszła potrzeba uformowania tego odcinka pod odpowiednim kątem, aby plaża skuteczniej rozpraszała energię fal morskich – podaje Urząd Morski w Gdyni.

Fot. UM Sopot

Szczególnie wrażliwe i narażone jest miejsce na wysokości siedziby sopockiego WOPR. Skutkiem refulacji będzie również niwelacja różnic głębokości dna morskiego w rejonie molo, co znacznie poprawi bezpieczeństwo nawigacyjne jednostek żeglujących w tym rejonie.

Rurociąg rozłożony będzie na plaży, z przejściami umożliwiającymi przejście nad nim. W celu minimalizacji utrudnień w korzystaniu z nadmorskich uroków, prace zaplanowano poza sezonem turystycznym. Z uwagi natomiast na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i płynności prac, konieczne będą jednak tymczasowe wyłączenia z użytkowania niewielkich fragmentów plaży – podaje UM w Gdyni.

Na wodach Zatoki Gdańskiej w trakcie prac będzie można zobaczyć pogłębiarkę Kazimierz I, która wykona główne prace. Ma ona  41 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Może przesyłać wydobyty z dna urobek na odległość do trzech kilometrów, za pomocą rur o średnicy 500 mm.

Szacunkowa ilość urobku, który zostanie odłożony na brzeg morski to 30 tys m3. W brzeg morski wbudowywany jest wyłącznie urobek przebadany, bezpieczny dla ludzi, fauny i flory, a także o odpowiedniej strukturze – podaje urząd.

Inwestycja będzie kosztowała około 2 mln zł i jest współfinansowana przez Urząd Morski w Gdyni (ok. 43%) i Gminę Miasta Sopot (ok. 57%).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...