17.10.2024 13:00 20 TS

Na Pomorzu premier mówił o "zapewnieniu bezpieczeństwa oraz taniej, odnawialnej energii". EFNI 2024 w Sopocie

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

- Kluczowe dla rozwoju Polski będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz taniej, odnawialnej energii - podkreślał podczas inauguracji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, premier RP Donald Tusk. EFNI to coroczna międzynarodowa konferencja, która odbywa się w Sopocie. W tym roku wydarzenie odbywa się przed objęciem od 1 stycznia 2025 roku przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas EFNI szef rządu przekonywał, że obecnie głos Polski w UE w sprawach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, jest słuchany przez europejskich liderów z najwyższą uwagą.

Dzisiaj nikt nie kwestionuje tego, że głos Polski dotyczący suwerenności energetycznej, był głosem rozsądku oraz strategicznej i geopolitycznej wyobraźni – mówił Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk, który podziękował za to obecnym na konferencji swoim poprzednikom, byłym premierom: Jerzemu Buzkowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu oraz Waldemarowi Pawlakowi.

Ponadto, jak zaznaczył w Sopocie szef rządu, rozwój energii odnawialnej, czyli np. nowoczesne wiatraki, to przedsięwzięcie, które może rozstrzygnąć o dostępie do tańszej energii. Jego zdaniem to z kolei jest kluczową kwestią dla konsumentów i przedsiębiorców.

Nowe wiatraki, budowane na morzu, docelowo wygenerują potencjalną moc energetyczną 18 gigawatów. To 4 razy więcej mocy niż planowana elektrownia atomowa na Pomorzu – podkreślił Donald Tusk.

Jak wyjaśnił, Polska potrzebuje także rozwoju nowoczesnych sieci przesyłowych. Stąd decyzja rządu, aby w ciągu najbliższej dekady zainwestować w ten sektor 70 mld zł. Istotną kwestią będzie także unowocześnienie samych wiatraków.

Nie trzeba budować zbyt wielu nowych wiatraków na ziemi, skoro poprzez wymianę turbiny na nowoczesną da to 400-500 proc. wzrostu mocy takiego wiatraka – wyjaśnił premier.

Kluczową inwestycją energetyczną będzie także budowa w Polsce elektrowni jądrowych.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...