16.09.2024 08:00 2 TS

Powódź w Polsce. Ruszyły zbiórki dla powodzian. W pomoc włączyli się mieszkańcy Pomorza

źródło: Tomasz Smuga

Ruszyła zbiórka żywności i przedmiotów dla powodzian. Klęska żywiołowa dotknęła południe Polski, w szczególności gminę Kłodzko i Lądek Zdrój. W akcję pomocową zaangażowały się m.in. samorządowy z powiatu wejherowskiego, a także fundacja siepomaga.pl czy OTOZ Animals w Gdyni.

Aktualizacja, 17 września 2024 roku, godz. 9.30

Grupa kibiców z Bożegopola Ultras Sokół zapoczątkowała w gminie Łęczyce zbiórkę dla powodzian. Dary można przynosić codziennie od godziny 16 do 19 do parku pod scenę w Bożympolu Wielkim.

Aktualizacja, 17 września 2024 roku, godz. 9.18

Na terenie gminy Łęczyce ruszyło wiele akcji pomocowych dla osób, które zostały poszkodowane podczas powodzi i straciły dorobek swojego życia.

Powiat Pucki, w odpowiedzi na dramatyczne wydarzenia na południu Polski, organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych w powodzi. Dary można dostarczać do Starostwa Powiatowego w Pucku (ul. Kolejowa 7b), po wcześniejszym kontakcie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. +48 607 970 788.

Aktualizacja, 16 września 2024 roku, godz. 15.30

Zbiórkę ogłosił też Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Aktualizacja, 16 września 2024 roku, godz. 9.30

W zbiórkę włączyło się też Wejherowo.

w Wejherowskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych (ul. Obrońców Helu 1) – wjazd od ul. Chopina, rozpoczęła się zbiórka środków dla powodzian.

Powiat wejherowski

Woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa, w szczególności możliwa do spożycia bez obróbki cieplnej, środki czystości i środki higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane!) i baterie oraz podstawowe środki opatrunkowe można przekazywać w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wejherowie przy ul. Krasińskiego 2.

Rusza zbiórka najpotrzebniejszej na ten moment (!) pomocy dla poszkodowanych żywiołem - poinformował w mediach społecznościowych Marcin Drewa, etatowy członek zarządu powiatu wejherowskiego.

Rumia

Również Stowarzyszenie "Pomóż Sąsiadowi" w Rumi ogłosiło zbiórkę darów na rzecz mieszkańców Kotliny Kłodziej, którzy ucierpieli wskutek powodzi

Potrzebne są: rękawiczki gumowe, jednorazowe i inne, ścierki do podłóg i inne, chemia gospodarcza, żywność długoterminowa, w tym: konserwy warzywne, rybne, mięsne; makaron; ryż; kasza; herbata; kawa; dżemy i inne przetwory, artykuły szkolne, artykuły dla zwierząt (m.in. karma dla psów i kotów).

Wszyscy, którzy chcą wspomóc zbiórkę, proszeni są o uprzedni kontakt telefoniczny pod numerem: 697 998 654 - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Rumi.

Akcja będzie realizowana od poniedziałku do piątku w godzinach 11 - 18 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Stoczniowców 7A.

Gmina Linia

Dary można dostarczać również do Gminnego Domu Kultury w Lini w godz. 8 - 16 do 20 września 2024 roku.

Prosimy o wsparcie i dostarczanie następujących darów: środki czystości (mydło, płyny do dezynfekcji, środki do sprzątania), łopaty i inne narzędzia do usuwania błota i gruzu, koce i śpiwory, by zapewnić ciepło poszkodowanym i suchy prowiant (konserwy, ryż, makarony, zupy instant, batony energetyczne) - czytamy w komunikacie.

Gmina Kosakowo

Wodę butelkowaną niegazowaną żywność długoterminową, środki czystości i materiały higieniczne, karmę dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane) i baterie podstawowe środki opatrunkowe - można dostarczać do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie przy ul. Chrzanowskiego 44.

Druhowie dla powodzian

W pomoc włączyło się też schronisko

Potrzebne przedmioty dla powodzian można też przekazać w OTOZ Animals - Schronisko 'Ciapkowo' w Gdyni. W Bojanie w gminie Szemud przy ul. Rzemieślniczej 2 oraz w Schronisku Ciapkowo w Gdyni ruszyła zbiórka dla zwierzęcych powodzian!

Potrzebne są: dobrej jakości karma sucha i mokra dla psów i kotów, woda butelkowana niegazowana, artykuły dla zwierząt: legowiska, miski, smycze, obroże, transporterki dla kotów, środki czystości takie jak płyny uniwersalne i WC, płyny do naczyń, mydła w płynie, materiały do sprzątania: ściereczki, gąbki, szczotki na kijach, miotły, szufelki, wiadra, mopy, materiały higieniczne: podkłady, ręczniki papierowe, latarki z bateriami, podstawowe środki opatrunkowe i materiały do wyściełania takie jak koce, kołdry bez pierza (poduszki nie), poszewki, ścierki, ręczniki.

Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych

Na Pomagam.pl powstała również dedykowana strona, gdzie można zakładać zbiórki dla osób poszkodowanych: https://pomagam.pl/ts/powodz2024.

Każda złotówka przekazana na naszą zbiórkę to cegiełka w odbudowie zalanych regionów. To nie tylko pomoc materialna, ale także sygnał dla poszkodowanych, że nie są sami w obliczu tej tragedii. Ci ludzie stracili cały dobytek swojego życia. Potrzebują pomocy tu i teraz - mówi Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.

Zebrane na zbiórce środki zostaną przekazane organizacjom, które zajmują się natychmiastową pomocą humanitarną – dostarczaniem niezbędnych leków, środków medycznych i tymczasowego schronienia dla tych, którzy w ciągu kilku godzin stracili wszystko. Kiedy woda zacznie opadać, fundusze zostaną przeznaczone na prace remontowe w zniszczonych domach oraz wsparcie lokalnych społeczności w jak najszybszym powrocie do normalności.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...