16.09.2024 08:00 2 TS
Ruszyła zbiórka żywności i przedmiotów dla powodzian. Klęska żywiołowa dotknęła południe Polski, w szczególności gminę Kłodzko i Lądek Zdrój. W akcję pomocową zaangażowały się m.in. samorządowy z powiatu wejherowskiego, a także fundacja siepomaga.pl czy OTOZ Animals w Gdyni.
Grupa kibiców z Bożegopola Ultras Sokół zapoczątkowała w gminie Łęczyce zbiórkę dla powodzian. Dary można przynosić codziennie od godziny 16 do 19 do parku pod scenę w Bożympolu Wielkim.
Na terenie gminy Łęczyce ruszyło wiele akcji pomocowych dla osób, które zostały poszkodowane podczas powodzi i straciły dorobek swojego życia.
Powiat Pucki, w odpowiedzi na dramatyczne wydarzenia na południu Polski, organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych w powodzi. Dary można dostarczać do Starostwa Powiatowego w Pucku (ul. Kolejowa 7b), po wcześniejszym kontakcie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. +48 607 970 788.
Zbiórkę ogłosił też Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie.
W zbiórkę włączyło się też Wejherowo.
w Wejherowskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych (ul. Obrońców Helu 1) – wjazd od ul. Chopina, rozpoczęła się zbiórka środków dla powodzian.
Woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa, w szczególności możliwa do spożycia bez obróbki cieplnej, środki czystości i środki higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane!) i baterie oraz podstawowe środki opatrunkowe można przekazywać w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wejherowie przy ul. Krasińskiego 2.
— Rusza zbiórka najpotrzebniejszej na ten moment (!) pomocy dla poszkodowanych żywiołem - poinformował w mediach społecznościowych Marcin Drewa, etatowy członek zarządu powiatu wejherowskiego.
Również Stowarzyszenie "Pomóż Sąsiadowi" w Rumi ogłosiło zbiórkę darów na rzecz mieszkańców Kotliny Kłodziej, którzy ucierpieli wskutek powodzi
Potrzebne są: rękawiczki gumowe, jednorazowe i inne, ścierki do podłóg i inne, chemia gospodarcza, żywność długoterminowa, w tym: konserwy warzywne, rybne, mięsne; makaron; ryż; kasza; herbata; kawa; dżemy i inne przetwory, artykuły szkolne, artykuły dla zwierząt (m.in. karma dla psów i kotów).
— Wszyscy, którzy chcą wspomóc zbiórkę, proszeni są o uprzedni kontakt telefoniczny pod numerem: 697 998 654 - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Rumi.
Akcja będzie realizowana od poniedziałku do piątku w godzinach 11 - 18 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Stoczniowców 7A.
Dary można dostarczać również do Gminnego Domu Kultury w Lini w godz. 8 - 16 do 20 września 2024 roku.
— Prosimy o wsparcie i dostarczanie następujących darów: środki czystości (mydło, płyny do dezynfekcji, środki do sprzątania), łopaty i inne narzędzia do usuwania błota i gruzu, koce i śpiwory, by zapewnić ciepło poszkodowanym i suchy prowiant (konserwy, ryż, makarony, zupy instant, batony energetyczne) - czytamy w komunikacie.
Wodę butelkowaną niegazowaną żywność długoterminową, środki czystości i materiały higieniczne, karmę dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane) i baterie podstawowe środki opatrunkowe - można dostarczać do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie przy ul. Chrzanowskiego 44.
Potrzebne przedmioty dla powodzian można też przekazać w OTOZ Animals - Schronisko 'Ciapkowo' w Gdyni. W Bojanie w gminie Szemud przy ul. Rzemieślniczej 2 oraz w Schronisku Ciapkowo w Gdyni ruszyła zbiórka dla zwierzęcych powodzian!
Potrzebne są: dobrej jakości karma sucha i mokra dla psów i kotów, woda butelkowana niegazowana, artykuły dla zwierząt: legowiska, miski, smycze, obroże, transporterki dla kotów, środki czystości takie jak płyny uniwersalne i WC, płyny do naczyń, mydła w płynie, materiały do sprzątania: ściereczki, gąbki, szczotki na kijach, miotły, szufelki, wiadra, mopy, materiały higieniczne: podkłady, ręczniki papierowe, latarki z bateriami, podstawowe środki opatrunkowe i materiały do wyściełania takie jak koce, kołdry bez pierza (poduszki nie), poszewki, ścierki, ręczniki.
Na Pomagam.pl powstała również dedykowana strona, gdzie można zakładać zbiórki dla osób poszkodowanych: https://pomagam.pl/ts/powodz2024.
— Każda złotówka przekazana na naszą zbiórkę to cegiełka w odbudowie zalanych regionów. To nie tylko pomoc materialna, ale także sygnał dla poszkodowanych, że nie są sami w obliczu tej tragedii. Ci ludzie stracili cały dobytek swojego życia. Potrzebują pomocy tu i teraz - mówi Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.
Zebrane na zbiórce środki zostaną przekazane organizacjom, które zajmują się natychmiastową pomocą humanitarną – dostarczaniem niezbędnych leków, środków medycznych i tymczasowego schronienia dla tych, którzy w ciągu kilku godzin stracili wszystko. Kiedy woda zacznie opadać, fundusze zostaną przeznaczone na prace remontowe w zniszczonych domach oraz wsparcie lokalnych społeczności w jak najszybszym powrocie do normalności.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.